Filmowy Klub Seniora Kinoteatru RIALTO zaprasza na film w kwietniu

Filmowy Klub Seniora

30 kwietnia | niedziela | 15.00

Maria Skłodowska-Curie, reż. M. Noelle, Polska, Niemcy, Francja, 2017, 100 min

Maria Skłodowska-Curie, film w reżyserii Marie Noёlle to wystawna, międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki. Historia niezwykłej kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, a dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. To również niepowtarzalna podroż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta sztuki i odkryć, które zmieniały świat. Wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale także portret Skłodowskiej, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności. Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla i do tej pory pozostaje jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie tą nagrodą. Jako pierwsza w Europie uzyskała tytuł doktora, a w 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu.

Maria Skłodowska-Curie to pierwszy tak intymny portret tej niezwykłej kobiety. Będzie to opowieść o jej smutkach i radościach, chwilach triumfu, jak i porażkach nie tylko w świecie nauki, ale przede wszystkim w jej życiu prywatnym i rodzinnym. To przez ten pryzmat chcemy ukazać nieznaną dotąd twarz naszej bohaterki. – Mikołaj Pokromski, producent filmu.

Bilety: 8 zł (emeryci/renciści), 14 zł (uczniowie/studenci), 17 zł (pozostali)

pon., 2017-04-10 20:29 — krzysteczko