Filmowy Klub Seniora Kinoteatru RIALTO zaprasza na filmy w lutym

Filmowy Klub Seniora

18 lutego | niedziela | 15.00

Perła w koronie, reż. K. Kutz, Polska, 1971, 111 min

Przed projekcją odbędzie się spotkanie z reżyserem - Kazimierzem Kutzem.

„Perła w koronie” to osadzona na Górnym Śląsku, połowy lat trzydziestych, opowieść o wielkiej miłości młodego górniczego małżeństwa, ukazana w tle zwycięskiej walki strajkowej górników. Na wieść o planowanej likwidacji kopalni „Zygmunt”, górnicy ogłaszają strajk. Rodziny wspierają strajkujących a śląskie orkiestry i kobiety w strojach regionalnych manifestują przed kopalnią. Niestety, petycje górników pozostają jednak zbagatelizowane przez rząd. Górnicy decydują się na głodówkę, jednak dyrekcja pozostaje niewzruszona.

Film otrzymał wiele nagród, m.in. Wielką Nagrodę i nagrodę za reżyserię na MFF w Panamie, Nagrodę dla Franciszka Pieczki w Łagowie podczas Lubuskiego Lata Filmowego, czy Złoty Globus na MFF w Mediolanie. (opis ze zbiorów Filmoteki Śląskiej)

W listopadzie ubiegłego roku uroczystą repremierę miał pierwszy ze śląskiej trylogii film Kazimierza Kutza, „Sól ziemi czarnej”. Po kolejnych trzech miesiącach prac nad rekonstrukcją kopii filmowej, możemy podzielić się z Państwem drugą częścią tryptyku – Perłą w koronie. Za cyfrowe odrestaurowanie filmu ponownie odpowiedzialne zostało Studio Filmowe KADR. Koszty pokrycia rekonstrukcji filmów, wynoszące blisko pół miliona złotych zostało uzyskane między innymi dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego i dotacjom Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety: 10 zł (emeryci/renciści), 15 zł (uczniowie/studenci), 18 zł (pozostali)

pt., 2018-02-02 18:54 — krzysteczko