Relacja ze zwiedzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

marca
Katowice

ze zwiedzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

W dniu 24 marca 2017r. w godz. od 11,00 do 15,00 grupa 12 słuchaczy naszego UTW zwiedziła Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Grupę powitała p. Anna Rak, rzeczoznawca w zakresie sztuki malowania obrazów i przewodnik po galerii. Kolekcja obrazów malarzy polskich, zgromadzona w Muzeum,  jest bardzo bogata, zajmuje całe I piętro budynku.   W miejscu lokalizacji obrazów, obowiązywał zakaz fotografowania, stąd  brak zdjęć z galerii.

Następnie zwiedziliśmy drugie piętro, gdzie zgromadzono zabytki etnograficzne, obrazujące życie Górnoślązaków w dawnych czasach, ich mieszkania, umeblowanie, sprzęty domowe, ubiory, stroje odświętne a także narzędzia służące do pracy w polu i w kopalniach. Po przejściu na porter budynku muzealnego, można było szczegółowo zapoznać się z florą i fauną występującą na Wyżynie Górnośląskiej.

Kolejna Pani Przewodnik, znawca życia roślin i zwierząt, bardzo ciekawie opowiadała o zgromadzonych eksponatach a nadto udzielała praktycznych porad zwiedzającym np. jak zachować się w przypadku ataku dzika lub jak wygonić kreta, robiącego szkody w ogrodzie. Zwiedzanie trwało dość długo, jednak cieszyło się dużym zainteresowaniem  i nikt nie odczuwał zmęczenia. Szkoda, że uczestniczyło w nim  tak mało osób.

Na koniec dodam, że obecnym dyrektorem Muzeum Górnośląskiego jest p. Leszek Jedliński, inicjator budowy i twórca Muzeum Śląskiego w Katowicach, a także jego pierwszy dyrektor.

Opracował: Franciszek Bara.

pon., 2017-03-27 20:37 — krzysteczko