Tydzień Zdrowia Psychicznego z CINiB-ą

 6 marca 2017
-
 10 marca 2017
Dotyczy UTW:
, Katowice

Tydzień Zdrowia Psychicznego z CINiB-ą

Od 6 do 10 marca 2017 r. zapraszamy do CINiB-y na cykl warsztatów, rozmów oraz konsultacji w ramach obchodów Tygodnia Zdrowia Psychicznego. Wydarzenie jest adresowane do wszystkich osób zainteresowanych problematyką zdrowia psychicznego, pomocą psychologiczną, nowymi nurtami i trendami w udzielaniu wsparcia psychologicznego. Organizatorami wydarzenia są: Instytut Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Oddział Śląsk Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA - Poland, a także CINiBA. Wstęp wolny – zapraszamy!

Celem spotkań jest edukacja społeczeństwa w zakresie zaburzeń psychicznych, stresu i pomocy dla osób nimi dotkniętych. Jest to niezmiernie ważna, choć tak często zaniedbywana sfera ludzkiego życia. Często stanowi także temat tabu, pomimo iż choroby psychiczne dotykają coraz większego odsetka społeczeństwa. Projekt realizowany jest w formie spotkań i stoisk informacyjnych, przygotowanych przez studentów psychologii UŚ i kierunków lekarskich.

Program

Od poniedziałku do piątku (6-10 marca 2017 r.), hol główny poziom 0

Stoiska i punkty informacyjno-konsultacyjne – prowadzenie: studenci zrzeszeni w Śląskim Oddziale Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA - Poland

Wtorek 11:00 – 12:30, sala Seminaryjna, poziom 2
Anna Pindych, Klaudia Smolorz, Instytut Psychologii UŚ

Warsztat: „DBT – nowe szanse dla osób z zaburzeniami osobowości typu borderline”.
Terapia Dialektyczno-Behawioralna została stworzona przez Marshę Linehan w 1987 by pomóc osobom z zaburzeniami osobowości typu bordeline. DBT łączy w sobie założenia terapii poznawczo - behawioralnej z filozofią Wschodu i medytacją.  Ze względu na specyfikę grupy, do której adresowana jest ta terapia, kontakt terapeutyczny przebiega w pewien szczególny sposób.
Podczas tego warsztatu uczestnicy zapoznają się z technikami stosowanymi w podejściu Dialektyczno – Behawioralnym oraz zapoznają się ze sposobem prowadzenia sesji terapeutycznej. Razem wykonamy ćwiczenia, które są zalecane w pracy z przytłaczającymi emocjami, skupiając się na tolerancji dyskomfortu psychicznego. Wspólnie zastanowimy się również nad pytaniem: „W jakich innych grupach ten rodzaj terapii może przynieść pożądane efekty?".  

Czwartek 12:00 – 13:30, sala Seminaryjna, poziom 2
Nikodem Ryś, Instytut Psychologii UŚ

Warsztat: „Medytacja, uważność jako nowa metoda pomocy psychologicznej”.
Mindfulness to specyficzny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na obecny moment. W ramach treningu uważności pracujemy z emocjami, myślami oraz z naszym ciałem, a regularna praktyka uwalnia nas od tendencji do automatycznych reakcji na pojawiające się zdarzenia. Dlatego medytacja pomaga oduczyć się dysfunkcjonalnych schematów funkcjonowania naszego umysłu.
Warsztat ma na celu przedstawienie uczestnikom podstaw teoretycznych i przede wszystkim praktycznych dotyczących pojęcia uważności. Zostaną przedstawione techniki do pracy z klientem oraz do terapii własnej osadzone w terapiach: MBSR, MBCT, ACT oraz DBT. Uważność jest wspólna dla wielu nowych nurtów terapeutycznych, które znajdują potwierdzenie swojej skuteczności w badaniach empirycznych.

Czwartek 13:30 – 15:00, sala Seminaryjna, poziom 2
Eryka Probierz, Instytut Psychologii UŚ

Warsztat: „Terapia schematów w leczeniu zaburzeń osobowości”.
Celem warsztatu jest przedstawienie uczestnikom podstawowych idei i technik wykorzystywanych w Terapii Schematów, ze szczególnym uwzględnieniem leczenia zaburzeń osobowości. Psychoterapia Skoncentrowana na Schematach jest jedną z gałęzi podejścia poznawczo-behawioralnego, czerpiąca techniki także z innych nurtów, jej twórcą jest Jeffrey Young. Powstała ona w wyniku chęci niesienia pomocy osobom z długotrwałymi problemami psychicznymi czy chronicznymi trudnościami emocjonalnymi.
W warsztacie oprócz podstawowych założeń zaprezentowane zostaną informacje dotyczące skuteczności tej terapii, obecnie prowadzonych badań oraz kierunków rozwoju. W części praktycznej, w oparciu o pracę na własnym doświadczeniu, uczestnicy poznają techniki wyobrażeniowe, relacyjne, poznawcze przeprogramowanie czy dialog schematów. W ciągu całego warsztatu poruszane będą kwestie specyfiki pracy z zaburzeniami osobowości typu bordeline, narcystycznymi i antyspołecznymi. Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe.

Jadwiga Witek
Rzecznik prasowy CINiBA
Specjalista ds. promocji i PR

Centrum Informacji Naukowej
i Biblioteka Akademicka
Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu
Ekonomicznego w Katowicach
ul. Bankowa 11a; 40-007 Katowice

kom. 512 120 774, tel. 32 786 5008

www.ciniba.edu.pl

 

pt., 2017-03-03 22:11 — krzysteczko