Zaproszenie do Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach

SATIS VERBORUM

obrazy, rysunki

czwartek, 23.02.2017

Wystawa czynna do 8.04.2017 r.

Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach

(wejście dla zwiedzających od ul. Wita Stwosza 16)

Maciej Bieniasz - urodzony w Krakowie w 1938 r. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1963 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Emila Krchy. Od 1974 do 2009 roku pedagog w katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Współzałożyciel grupy artystycznej Wprost, która działała w latach 1965-1986. Uczestnik wszystkich jej wystaw. W latach 80. związany z kręgiem Kultury Niezależnej. Laureat wielu nagród. Prace w zbiorach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą.

„Zdefiniować precyzyjnie określenia SACRUM w (mojej) sztuce nie potrafię. Mówiąc ogólnie – może to być wszystko co bezpośrednio związane jest z fundamentami życia – mojego i nie tylko. WSZYSTKO. Nie boję się zarzutu „literatury” w mojej twórczości plastycznej. Ale słowa nie są elementem języka malarza; ponadto tzw. proces twórczy to nie przepisywanie na czysto planu pracy. Niespodziewane „upominki” sam otrzymuję w czasie jej trwania, otrzymuję je jako pierwszy. Zresztą często nie są one „lekkie, łatwe i przyjemne” – warto dodać. Malarstwo od dawna przestało być społecznie użytecznym rzemiosłem.

Obraz jest zapisem kontaktu twórcy z ważnymi dla niego jakościami – jest zapisem w specyficznym i w dużym stopniu subiektywnym języku. W tym języku rozmawiam sam ze sobą. W jakim stopniu porozumienie z innymi jest możliwe?” (Maciej Bieniasz)

czw., 2017-02-09 15:07 — Piotrowska