JURAJSKIE TAJEMNICE

W dniu 9 czerwca 2011 r. - w ramach zakończenia bieżącego roku akademickiego 2010/11 - dwa autokary z ponad 100 słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Śląskiego wyruszyły - by poznawać jurajskie tajemnice.

Trasa wiodła przez Leśniów, Złoty Potok, Dolinę Wiercicy, Pustynię siedlecką oraz Bobolice.

Po spacerze Doliną Wiercicy i podziwianiu przyrody udaliśmy się do Hotelu Leśnego, gdzie- po atrakcjach dla ducha - było też coś dla ciała – bardzo smaczny obiad.

Informacje o zwiedzanych miejscowościach i obiektach:

Leśniów.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej jest częścią zespołu klasztornego ojców paulinów. Powstanie sanktuarium wiąże się z legendą. Podaje ona, że źródło trysnęło, gdy w Leśniowie w 1382 r. zatrzymał się książę Władysław Opolski, wioząc do Częstochowy ikonę Czarnej Madonny. Stanęła tam dziękczynna kapliczka, a w niej podarowana figura Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Największym skarbem Leśniowa jest gotycka figura "uśmiechniętej Maryi", ukoronowana papieskimi koronami, uznawana za jedną najpiękniejszych w Europie. W 1967 r. Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, metropolita krakowski Karol Wojtyła koronowali cudowną figurę jako Patronkę Rodzin.

Ta galeria powiązana jest z następującymi treściami: