Złoty Potok

Dworek Zygmunta Krasińskiego.
Dworek został zbudowany w 1820 r. przez Stanisława Leskiego herbu Gończa. Generał hr. Wincenty Krasiński nabył dobra Złotopolskie 21 lipca 1851 r., a Zygmunt odwiedził Potok po raz pierwszy 19 grudnia 1852 r. przejazdem w towarzystwie hr. Lubomirskiego. Na dłużej poeta przebywał w dworku wraz z rodziną od 29 lipca do 22 września 1857 r. W Potoku zmarła wówczas 12 września najmłodsza córka Zygmunta Krasińskiego 4-letnia Elżbieta. Po tej tragedii poeta wyjechał do Paryża i nigdy już nie powrócił do kraju.

Obecnie w dworku mieści się Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego, gdzie m. In. eksponowane są przedmioty osobistego użytku poety, meble pałacowe, obrazy i pianino marki Erard, wybrane w Paryżu dla muzy poety Delfiny Potockiej przez Fryderyka Chopina.

Pałac Raczyńskich.
W 1625 r. pałac należał do Jana Koniecpolskiego założyciela Janowa. Kolejnymi właścicielami zamku byli Potoccy, a następnie przejęli go książęta Kurlandzcy Bironowie. Zamek podupadał. W 1851 r. klucz Złotopolski zakupił generał hr. Wincenty Krasiński i on przebudował w roku 1856 zamek na rezydencję pałacową w stylu pseudoklasycystycznym z elementami neorenesansowymi. W 1877r. sprowadziła się tutaj starsza córka Zygmunta Krasińskiego Maria Beatrix, która wyszła za mąż za hr. Aleksandra Raczyńskiego z Rogalina. Po jej wczesnej śmierci od 1886 r. do 1903 r. w pałacu mieszkał plenipotent małoletniego wnuka poety, Karola Raczyńskiego – Tadeusz Dzierżykraj Morawski herbu Nałęcz z rodziną. Hrabia Karol Raczyński ożenił się z księżną Stefanią Czetwertyńską i przygotował pałac jako swoje gniazdo rodowe

.Przed portykiem zdobiącym główne wejście do pałacu ustawione są dwa marmurowe lwy podtrzymujące tarcze herbowe: Nałęcz /przewiązka/ hrabiów Raczyńskich i Czetwertyński /Święty Jerzy zabijający smoka/.

W czasie II wojny światowej Niemcy zajęli pałac wyrzucając hrabiów. Resztę zniszczyli Rosjanie. Władze komunistyczne wydały hr. Raczyńskim zakaz powrotu do Złotego Potoku. Ostatni właściciel Złotego Potoku hrabia Karol Raczyński wnuk Zygmunta Krasińskiego zmarł w Łodzi w 1946 r. i został pochowany w złotopolskim kościele, a jego żona Stefania wyjechała do rodziny w Anglii.

 

Ta galeria powiązana jest z następującymi treściami: