Zwiedzamy Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

W dniu 13 maja 2022 r. w grupie 11 osób zainteresowanych, zwiedziliśmy nowo powstałe  Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy ul. Metalowców 4a. Muzeum, niewątpliwie jest miejscem pięknym oraz wyjątkowym o renomie europejskiej,  stworzonym na miarę XXI wieku, a zlokalizowanym w odnowionej hali będącej dawniej elektrownią dla Huty Kościuszko i miasta Chorzowa. Otwarcie muzeum nastąpiło jesienią 2021 roku, a jego architektura oraz wyposażenie w różnorodne maszyny, urządzenia i eksponaty edukacyjno poznawcze, a także w zabawy dla dzieci, przyciąga tu całe rodziny.

Pewnym zaskoczeniem i niespodzianką, było wystąpienie w roli przewodnika muzealnego, naszej koleżanki z UTW w UŚ p. Zdzisławy Szymury, znanej z aktywności tanecznej, teatralnej i deklamacyjnej. Przez 2 godziny słuchaliśmy z ciekawością, jej profesjonalnych wypowiedzi opisujących dzieje przemysłu hutniczego na Górnym Śląsku a także w zakresie zgromadzonych w muzeum eksponatów.

Zachęcam do oglądania strony internetowej:   www.muzeumhutnictwa.pl   gdyż, zapewne zmobilizuje to wiele osób do czynnego zwiedzenia tego ciekawego miejsca w Chorzowie. W załączeniu zdjęcia, autorstwa p. Soni Mazgaj.

                                                                                 Opracował: Franciszek Bara.