SPOTKANIE - RODZINA

Ewa van der Coghen SPOTKANIE - RODZINA

Tyle lat żyliśmy osobno. Zaprzątnięci swoimi sprawami. Dawno minęły dni rodzinnego szczęścia i wspólnych kłopotów. Umarł wspaniały mąż i ojciec. Trójka dzieci rozjechała się po świecie. Pozostały coraz rzadsze listy, telefony …

I oto najmłodsza z córek, która odjechała od rodziny najdalej, zatęskniła tak bardzo, że wpadła na pomysł zjazdu rodzinnego - całej rodziny - mamy z dziećmi i wnukami. Starszy jej syn Richard, student Gonzaga University, zapytany co chciałby najbardziej zobaczyć w Europie, odpowiedział bez namysłu : „ja chcę się przede wszystkim zobaczyć z babcią”. To było wzruszające !

Zatem córka wybrała Rzym, jako stolicę chrześcijaństwa i źródło kultury europejskiej. Zaplanowany program był bardzo bogaty. Nie sposób ogarnąć pamięcią wszystkich zabytków.

Duże wrażenie zrobiła na nas monumentalna przestrzeń Bazyliki św. Piotra z Pietą Michała Anioła Buonarotti. W pobliżu znajduje się obecnie grób bł. Jana Pawła II.

Z innych poloników zwróciliśmy uwagę na:

- przejmującą rzeźbę w Muzeum Watykańskim ilustrującą ideę Jana Pawła II „Przekroczyć próg nadziei”

- wspaniałą kolumnadę Berniniego - figurę św. Jacka patrona Śląska

- piękny sarkofag syna króla Jana III Sobieskiego - Aleksandra

- wzruszył nas widok wąskiej uliczki via Polacca i polski kościół św. Stanisława nieopodal.

Wielką radością było poznawanie Wiecznego Miasta z całą rodziną. Do tych wspomnień będziemy często wracać.

Autor: Ewa van der Coghen