Wycieczka do Mosznej

23
maja 
2006
Plan wycieczki:

Wycieczka do Mosznej odbyła się we wtorek 23.05.2006 r. autokarem z Sosnowca. Przy pięknej pogodzie zwiedziliśmy przepiękny zamek i jego otoczenie. W parku mieliśmy szczęście podziwiać wielką ilość kwitnących przepięknie azalii. Część osób zaliczyła jeszcze Kopę Biskupią, a część podjechała autokarem do Głuchołaz, skąd wracaliśmy bardzo zadowoleni do Sosnowca.

Zamek w Mosznej jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Ma w sobie coś zadziwiającego, zaskakuje ogromem i fantazją. Jest obiektem, który trudno jednoznacznie zakwalifikować, ponieważ jest zabytkiem architektonicznym, chociaż ma tylko 100 lat.
Dla badaczy historii architektury Sląska, zamek jest nierozwiazaną zagadką osoby architekta oraz idei budowlanej Franza Tiele - Wincklera.
Dla ludzi praktycznych jest to jeden z niewielu w Polsce "żywych" zabytków. Dla wszystkich przybywających gości, Moszna to miejsce zdumiewające rozmachem i oryginalnoscią pomysłu architektonicznego o tajemniczej historii.

Zespół pałacowo - parkowy był rezydencją niemieckiego rodu Tiele - Wincklerów od połowy XIX wieku do roku 1945. Początki tej budowli to prawdopodobnie połowa wieku XVII. Część środkowa, to dawny pałac barokowy, który w roku 1896 prawie doszczętnie spłonął.
W tym samym roku odbudowany w pierwotnym kształcie. Do roku 1900 powstała najbardziej okazała część wschodnia w stylu neogotyckim, a w latach 1912 - 1914 dobudowane zostało, w stylu neorenesansowym skrzydło zachodnie.
Zamek posiada ogółem 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek.
Powierzchnia wynosi 7 tys. m2, a kubatura - 65 tys. m3.
Park rozciągający się wokół pałacu należy do jednych z największych założeń na Śląsku. Rosną w nim stare zabytkowe drzewa, kwitną wielobarwne, rozłożyste krzewy azalii i rododendronów, a całości dopełnia piękna aleja lipowa z ciągnącymi się wzdłuż niej kanałami zbudowanymi w stylu holenderskim i francuskim.
Spacerując w zaciszu południowych alejek warto się udać w stronę pobliskiej nekropolii, gdzie spoczywają prochy byłych właścicieli Mosznej.

pon., 2011-05-09 14:28 — admin

Powiązane galerie:

Zdjęcia z wycieczki do Mosznej

Grupa na tle zamku
Grupa na tle zamku
Kwitnące azalie
Kwitnące azalie
Nasz organizator - prawdziwy turysta
Nasz organizator - prawdziwy turysta
Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej