III Kongres "Obywatel Senior" w Parku Śląskim - niedziela w Ośrodku Harcerskim, poniedziałek w Skansenie
Cytujemy za oferentem:
18 maja, niedziela
Park Śląski, Ośrodek Harcerski
Oficjalne rozpoczęcie: Godz. 12.00-12.05
W programie między innymi
- w godz. 16.00-18.00 Występy i prezentacje
Prezentują się:
- PAW, grupa seniorów ze Złotoryi
- Zespół taneczny UTW Uniwersytetu Śląskiego „Tańce europejskie” pod kierunkiem Jolanty Cheves z Teatru Rozrywki z Chorzowa, Zespół Wokalny Wyższej Szkoły Humanitas, Tańczący PAW
19 maja, poniedziałek
Park Śląski, Skansen
Oficjalne rozpoczęcie: Godz. 11.00-11.05
Formularz zgłoszeniowy udziału
SZANOWNI SŁUCHACZE !
Gminy, które są przyjazne seniorom
III Kongres „Obywatel Senior” organizują 18-19 maja Fundacja Park Śląski i Park Śląski.
Gdzie to jest? Personel jest uprzejmy, kierowcy przepuszczają pieszych, a rowerzyści ich nie rozjeżdżają. Imprezy nie są kosztowne, a Internet bezpłatny. Do tego uczniowie uczą się o starości w szkołach, a na koncertach rockowych są też wiekowi słuchacze. To gmina przyjazna seniorom.
O takich gminach rozmawiać będziemy w czasie III Kongresu „Obywatel Senior” w Parku Śląskim w Chorzowie. Swoją obecność zapowiedzieli m.in.: min. Irena Wóycicka z Kancelarii Prezydenta RP, europosłowie: prof. Jerzy Buzek i dr Jan Olbrycht oraz wybitni naukowcy: prof. Dorota Simonides i prof. Tadeusz Sławek.
Kongres potrwa 18 i 19 maja. Będzie dwuczęściowy. Niedziela to dzień świętowania, ale rodzinnego świętowania. Wszystkich seniorów wraz z całymi rodzinami zapraszamy wtedy na zajęcia fitness, zumby, latino dance, nordic walking, filcowana, robienia ozdób z koralików, koronek, lepienia z gliny... Będą też porady prawne, ekologiczne, brafitierki… Na kongresmenów czekają też wycieczki po Parku Śląskim z przewodnikami-seniorami, trening rowerowy, przejazdy Elką, występy zespołów senioralnych. Na początek rodzinnego świętowania dr Aleksander Mańka opowie o tym, czy rzeczywiście senior to tylko dziadek, czy za stary jest już na marzenia, pasje, szaleństwa…
Kongresowy poniedziałek, czyli 19 maja, będzie dniem pracy, debat, wykładów. Temat wiodący: gminy przyjazne seniorom. Zapraszamy wtedy samorządowców, polityków, organizacje senioralne, pozarządowe oraz samych seniorów na dyskusję o… Właściwie o wszystkich aspektach życia seniora. Bo – według WHO – przyjazne seniorom jest miasto, w którym miejsca publiczne są czyste i przyjemne, chodniki równe, kierowcy ustępują pierwszeństwa pieszym na przejściach, ścieżki rowerowe są oddzielone od chodników, imprezy są organizowane w czasie odpowiednim również dla seniorów, informacja jest dostępna dla wszystkich, seniorzy są obecni w mediach i pokazywani bez stereotypów, wspiera się wolontariuszy w każdym wieku, seniorzy podejmują decyzje w sprawach publicznych, szkolenia zawodowe organizowane są również dla starszych pracowników, opieka dla seniorów jest dostępna… A to tylko niewielki ułamek wytycznych dla miast przyjaznych seniorom.
W czasie Kongresu gminy, które wprowadziły już przynamniej trzy działania znacznie poprawiające życie swoich starszych mieszkańców, otrzymają certyfikat Gmin Przyjaznych Seniorom. Przyzna go Koalicja, w której skład wchodzą: Park Śląski, Fundacja Park Śląski, Polskie Towarzystwo Gerontologiczne, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Stowarzyszenie Gerontologów Społecznych. To również Koalicja – na podstawie opinii seniorów i dyskusji na Kongresie – ustali wytyczne dla Gmin Przyjaznych Seniorom. Na kolejnych Kongresach w Parku Śląskim gminy, które zrealizują te wytyczne, otrzymają statuetki dla Gmin Przyjaznych Seniorom.
W czasie Kongresu będziemy również tworzyć Słownik Słów Dojrzałych, bo o osobach starszych mówić z szacunkiem, nie sztucznie i by nie zabrakło nam do tego słów. Pomogą nam w tym m.in. prof. Dorota Simonides, prof. UŚ Jacek Warchala i red. Małgorzata Goślińska.
Udział we wszystkich kongresowych wydarzeniach jest bezpłatny.
Informacje na temat Kongresu, formularz zgłoszeniowy: www.obywatelsenior.pl, tel. 666 031 514 mail: ewa.kulisz@parkslaski.pl