Zaproszenie na festiwal „Gorczycki antico e moderno”
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku na wydarzenia II Festiwalu Gorczycki antico e moderno.
Prosimy o rozpropagowanie przesłanych informacji - załączamy afisz i informacje o wydarzeniach. W ramach festiwalu odbędą się koncerty, wykłady, wycieczka i debata, na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest bezpłatny.
Festiwal jest dofinansowany m.in.przez Gminę Bytom i Województwo Śląskie.
Zapraszamy serdecznie
w imieniu organizatorów
Aleksandra Batog,
Sląskie Towarzystwo Muzyczne
Tegoroczny festiwal „Gorczycki antico e moderno” będzie trwał od 8-14 grudnia 2014.
Wypełnią go koncerty, warsztaty, wykłady i debaty poświęcone Gorczyckiemu i jego spuściźnie.
Głównym założeniem projektu jest pogłębianie relacji pomiędzy mieszkańcami miasta i jego dziedzictwem kulturowym, w którym muzyka artystyczna na przestrzeni wieków odgrywała znaczącą rolę.
Podobnie jak w ubiegłym roku wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w miejscach związanych z postacią Gorczyckiego.
W piątek 12.12.2014 o godzinie 18.00 w kościele Ducha Świętego - w którym bywał Gorczycki podczas swych wizyt duszpasterskich w Bytomiu i Piekarach Śląskich - będzie miała miejsce Msza Święta w rycie rzymskim – taka, jaką odprawiał Gorczycki w Kaplicy Rorantystów w Krakowie. W trakcie mszy usłyszymy w wykonaniu zespołu Schola Cantorum Chorzoviensis skomponowane przez Gorczyckiego części stałe wchodzące w skład Missa Rorate, a po niej artyści wykonają w formie koncertowej szereg utworów sakralnych, które rozbrzmiewały w Kaplicy Rorantystów w okresie adwentu.
W sobotę 13.12.2014 o godzinie 19.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - czyli w miejscu chrztu Gorczyckiego i jego pierwszych lat edukacji - wystąpi Chór Organum z Krakowa wraz z zespołem Ricercar pod dyrekcją Bogusława Grzybka - pełniącego funkcję pierwszego organisty Kościoła Mariackiego w Krakowie. Założony w 1969 roku Chór Organum to najbardziej zasłużony propagator twórczości Gorczyckiego, mający w swoim dorobku m.in bezprecedensowy cykl koncertowy obejmujący wszystkie znane aktualnie dzieła Gorczyckiego, który był prezentowany w katedrze wawelskiej w 250. rocznicę śmierci kompozytora. W programie koncertu zabrzmi Kantata Wawelska” Tadeusza Łuciuka.
oraz dzieła rozbarskiego twórcy należące do stile antico oraz stile moderno.
W niedziele 14.12.2014 o godz. 17.00 w kościele pw. św Jacka na Rozbarku - w miejscu urodzenia i dorastania Gorczyckiego - Orkiestra Muzyki Nowej i zespól Cantus Floridus pod dyrekcją Szymona Bywalca przedstawią jedną z kantat adwentowych J.S. Bacha i dzieła wokalno-instrumentalne Gorczyckiego.
Ponadto zaplanowano: wycieczkę po bytomskich śladach Gorczyckiego, którą poprowadzi Maciej Droń (zbiórka w sobotę 13.12.2014 godz. 15.00 na Rynku), koncerty edukacyjne dla dzieci pt „Muzyka mową dźwięków” będące wprowadzeniem do twórczości baroku, wykłady i prezentacje: „Kultura jest ważna - sztuka wysoka wobec cywilizacji widowiska” oraz debatę: „G.G.Gorczycki: towar, narzędzie czy dziedzictwo kultury”. Szczegółowe informacje na stronie projektu: www.gorczycki.org
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Bytom i Województwa Śląskiego.
Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.