Krystyna Bochenek
Krystyna Bochenek
Krystyna Bochenek z domu Neuman urodziła się 30 czerwca 1953 roku w Stalinogrodzie( tak wówczas nazywały się Katowice) . Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Katowicach ,a następnie studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.
Od 1976 r. była dziennikarką i publicystką, a w latach 2002-2004 dyrektorem kreatywnym Polskiego Radia Katowice. Zajmowała się upowszechnianiem kultury języka Polskiego i popularyzacją zdrowia. Była inicjatorką Ogólnopolskiego Dyktanda, największego w kraju. Przygotowała blisko tysiąc godzin programów o zdrowiu, w tym radiowy magazyn medyczny. Była również współautorką programu telewizyjnego od A do zdrowia. Stała na czele Rady Śląskiego Funduszu Stypendialnego. Pełniła funkcje wiceprzewodniczącej rady programowej TVP Polonia.
Była animatorką licznych wydarzeń medialnych i akcji charytatywnych na Śląsku, w tym kwesty „Mamo nie płacz” (1992r.) na ratowanie oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu. Współtworzyła pierwszą Wampiradę, niekonwencjonalną akcje honorowego oddawania krwi oraz akcje „rzuć palenie”. Prowadziła wiele licytacji na cele charytatywne wspomagając min. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, odbudowę spalonego gmachu Opery Śląskiej oraz Fundację Rodzin Górniczych.
Była inicjatorką cyklicznej imprezy Zjazd Krystyn, dorocznego zgromadzenia imienniczek, które pozwala setkom kobiet o różnym statusie społecznym poznawać różne zakątki Polski.
Jako autorka i współautorka opublikowała trzy książki „Jubileuszowe Dyktando”, „Chirurdzy i Detektywi” „Jak Krystyna z Krystyną”. Jako kandydatka bezpartyjna z okręgu Katowickiego 26 września 2004 roku wygrała wybory uzupełniające do senatu z ramienia Unii Wolności. Ponownie została senatorem w 2005 r.(53,28 % głosów w okręgu) co stanowiło najwyższy procentowy wynik wśród kandydatów do senatu. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz trzeci uzyskała mandat. Przewodniczyła senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. 5 listopada tego samego roku została powołana na stanowisko wicemarszałka Senatu VII kadencji.
Była żoną kardiochirurga Andrzeja Bochenka, z którym miała dwoje dzieci ( Tomasza i Magdalenę). Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie polskiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku w drodze na obchody 70 lecia zbrodni Katyńskiej. 22 kwietnia pochowano ją na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach.
Krystyna Bochenek została patronką Centrum Kultury Katowice oraz ogólnopolskiego konkursu Lady DI promującą kobiety z niepełnosprawnością, którego była współorganizatorką i przewodniczącą kapituły. Wraz z mężem otrzymała Nagrodę im. Wojciecha Korfantego przyznaną przez Związek Górnośląski. 9 października 2010 roku imieniem Krystyny Bochenek nazwano polską szkołę w Pojana Makuli na Bukowinie w Rumunii .8 kwietnia 2011 roku odsłonięto poświęconą Jej tablicę pamiątkową w budynku zespołu Szkól Ogólnokształcących nr. 1 w Katowicach, a 10 kwietnia 2011 roku tablicę pamiątkową na wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Przyczyniła się do otwarcia Filii Muzeum Historii Katowic w mieszkaniu artystów Barbary i Stanisława Ptak.
Opracował Jerzy Czogała
Bibliografia:
Biogram na stronie senatu VII kadencja.
Michał Bulsa: Ulice i place Katowic, Prasa i Książka 2012r.