Odpowiedzi na pytania zadawane w ankiecie dotyczącej lektoratów
Szanowni Państwo!
Sytuacja w jakiej się znajdujemy jest absolutnie wyjątkowa, wszyscy musimy nauczyć się żyć i funkcjonować w rzeczywistości jaka nas otacza. Dla każdego z nas wiąże się to z pewnymi niedogodnościami, z którymi musimy sobie poradzić. Jak dobrze Państwo wiecie, Uniwersytet Trzeciego Wieku, jest częścią Uniwersytetu Śląskiego. Nie bez powodu wszędzie przedstawiamy się jako "Uniwersytet Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Otwartym w Uniwersytecie Śląskim". Co to dla nas oznacza? Dzięki temu mamy możliwość uczestniczenia od zaplecza w wydarzeniach organizowanych przez Uniwersytet Śląski, mamy możliwość spotykania się z najlepszymi wykładowcami, mamy dostęp do sal lekcyjnych i gimnastycznych, ale mamy również pewne obowiązki a najważniejszym z nich jest stosowanie się do zarządzeń JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Ostatnie z nich jasno i wyraźnie stanowi o tym, że studenci nie wracają do zajęć w kontakcie bezpośrednim (wyjątek stanowią laboratoria) a zajęcia mają się odbywać w formie zdalnej. I teraz przejdę do odpowiedzi na Państwa pytania zadawane w ankiecie. Na wstępie powiem, że otrzymywanie maili z zadaniami od Pani Moniki, było tylko i wyłącznie dobrą wolą Pani Moniki. Robiła to dlatego, że bardzo Państwa lubi i nie chciała całkowicie tracić kontaktu z Państwem. To nie była nauka zdalna, co często się pojawiało w pytaniach. Nauka zdalna polega na kontakcie za pomocą dostosowanej do tego aplikacji/programu poprzez internet. Możecie Państwo wtedy rozmawiać z wykładowcą podobnie jak na zajęciach, z tą różnicą, ze każdy z Was, jest we własnym domu. Pozwolę sobie przytoczyć pewne fragmenty z zadawanych mi, aby niczego nie pominąć.
Pytanie nr 1
„…Poza tym pozbawia nas kontaktów, których bardzo potrzebujemy. Lekcje angielskiego były ) są? czymś w rodzaju klubu, gdzie dzieliliśmy się różnymi spostrzeżeniami, poglądami, radami - oczywiście w po angielsku z życzliwa i fachową pomocą Pani Moniki. skoro studenci stacjonarni nie chodzą na zajęcia są wolne, większe sale, które moglibyśmy wykorzystać. Potrafimy stosować wszelkie rygory, które są wymagane do kontynuacji nauki w szkołach podstawowych i średnich. Fajnie by było, gdyby UTW solidaryzowało się z nami i naszymi potrzebami i dokonało próby prowadzenia zajęć w dotychczasowym trybie…”
Odpowiedź
Wszyscy doskonale wiemy, że Państwo potrzebujecie kontaktu bezpośredniego i to niejednokrotnie jest najważniejsze. Z resztą misja naszego Uniwersytetu jest jedna: przede wszystkim stworzyć Państwu miejsce, do którego będziecie chętnie przychodzić, aby spotkać się z innymi słuchaczami, dzięki czemu nie będziecie samotnie spędzać czasu w domu. Mamy poczucie, że na razie nam się to udaje – w jakim stopniu? Tę ocenę pozostawię Państwu. Proszę mi wierzyć, że my bardzo dobrze rozumiemy, Państwa potrzeby, solidaryzujemy się z nimi, ale to co napisałam na wstępie, nie pozwala nam organizować Państwu zajęć w dotychczasowej formie. Napisała Pani, że „skoro studenci stacjonarni nie chodzą na zajęcia są wolne, większe sale, które moglibyśmy wykorzystać.” Skoro studenci stacjonarni nie chodzą, to Państwo również nie możecie. Jesteście tak samo zobowiązani przestrzegać zarządzeń JM Rektora jak reszta studentów. Poza tym UTW zostało zobowiązane do zawieszenia swoich wykładów jako pierwsza jednostka i pewnie jako ostatni otrzymamy zgodę na powrót. Jesteście Państwo znacznie bardziej narażeni na zakażenie niż studenci stacjonarni. Stąd też zapadła taka decyzja, o zajęciach zdalnych, w trosce o Państwa bezpieczeństwo. Proszę mi wierzyć, że my też wolelibyśmy podążać ścieżkami, które są nam znane, ale i my musimy dostosować się do nowej rzeczywistości.
Pytanie 2
„…Czy nie można poprowadzić zajęcia z lektorem w mniejszych grupach i w salach, rozumiem ,że dużo zależy od czasu lektora może też od innych czynników proszę o odpowiedź…”
Pytanie nr 3
„Interesuje mnie jedynie zdalna nauka poprzez wideokonferencję w określonym dniu i godzinie w grupie liczącej nie więcej niż 6-8 osób. Propozycją z mojej strony, to spotkania grupy w dużej sali z zachowaniem bezpiecznej odległości i zapewnieniem, aby miejsca nauki były czyste i higieniczne.”
Pytanie nr 4
„Nasze zajęcia powinny się odbywać poprzez spotkania bezpośrednie w dużej sali z zachowanie warunków epidemiologicznych ( dystans i dezynfekcja we własnym zakresie)”
Odpowiedź na pytanie nr 2,3,4
Szanowni Państwo, jak naprawdę rozumiem Państwa rozgoryczenie, spowodowane pandemią i zmianami, które przez nią następują, ale na dzień dzisiejszy nie ma możliwości powrotu do sal i „starej” rzeczywistości. Jak tylko będzie zgoda JM Rektora UŚ na Państwa powrót do murów UTW, to od razu Państwa o tym poinformujemy. Na razie wszyscy musimy się zadowolić tym co mamy.
A teraz kilka słów o tym jakby to miało wyglądać i dlaczego pytamy Państwa o zdanie w tej sprawie w tej chwili. Drodzy Państwo, zajęcia te będą odbywały się za pomocą aplikacji/programu typu Skype, Zoom lub Microsoft Teams. Mogę Państwu obiecać, że jeśli ktokolwiek będzie miał jakikolwiek problem z obsługą to służę pomocą. Od 1 września będę codziennie w biurze (o ile znów nie wróci praca zdalna – wszelkie informacje, będą na naszej stronie internetowej) i będzie można do mnie przyjść, nawet z własnym sprzętem a ja pomogę w instalacji i obsłudze, jeśli będzie taka potrzeba. Dlaczego rozpytujemy Państwa o to teraz. Jak co roku, pytamy Państwa o zainteresowanie językami (zazwyczaj robiliśmy to na spotkaniach słuchaczy pierwszego roku), aby wiedzieć ile grup otworzyć. Musimy wiedzieć, ile grup na jakim poziomie będzie w tym roku, aby zawrzeć umowy z prowadzącymi, na odpowiednią ilość godzin. Pytacie też Państwo o odpłatność – dopiero po otrzymaniu od Państwa deklaracji uczestnictwa w zajęciach, zobaczymy jak się kształtują grupy, przeliczymy wszystko i będziemy mogli Państwu to przekazać. W razie dodatkowych pytań służę pomocą od poniedziałku do piątku od 8:00 do 15:00 – osobiście w biurze, telefonicznie pod numerem telefonu 725-991-940 lub mailowo: utw.kce@us.edu.pl
Mam nadzieję, że rozwiałam chociaż część Państwa wątpliwości i że niedługo będzie nam dane zobaczyć się na Bankowej 14.