Teatr Śląski zaprasza w kwietniu
Dzień dobry,
Poniżej przesyłam ofertę promocyjną na końcówkę marca i kwiecień. Bilety na poniższe wydarzenia można rezerwować drogą mailową na adres k.czarnecka@teatrslaski.art.pl
26 marca, godz. 16:00 i 19:00, 27 marca, godz. 16:00 - TERROR - bilety: 20 zł
Od twojej decyzji zależy, czy Lars Koch będzie traktowany jak bohater, czy jak morderca. Zapomnij o wszystkim, co słyszałeś lub przeczytałeś o tej sprawie. Absolutnie o wszystkim. Ty wydajesz dziś wyrok tylko na podstawie tego, co usłyszysz podczas rozprawy. Pamiętaj, prawo karne oparte jest na winie, a to oznacza, że karzemy oskarżonego tylko za to, czemu jest osobiście winien.Proces w rekonstrukcji Roberta Talarczyka odbywa się w zabytkowej Sali Sejmu Śląskiego, a publiczność w charakterze ławników na finał podejmuje każdorazowo decyzję o skazaniu lub uniewinnieniu oskarżonego. Głosowanie odbywa się przy użyciu systemu, z którego na co dzień korzystają radni Sejmiku podczas obrad.
28-29 marca, godz. 19:00, 30 marca, godz. 17:00 - WOJNA I POKÓJ - bilety: 30 zł
Wojna i pokój. Miłość i śmierć. Żywi i umarli. Pośpiech przed nadciągającą apokalipsą. Czy mamy szansę zdążyć i jeszcze trochę pożyć, jeszcze mocniej kochać, zanim stracimy wszystko, co znamy? Czy to klasyczne teksty przeglądają się w rzeczywistości, czy rzeczywistość w nich? A ty w czym się przeglądasz? Czy to lustro, czy tylko tafla wody na dnie studni? Z kanonicznym arcydziełem światowej literatury mierzy się Janusz Opryński, współtwórca kultowego lubelskiego Teatru Provisorium. Nie sięga jednak wyłącznie po monumentalną powieść okrzykniętą „najważniejszą książką świata” przez amerykański „Newsweek”. Odważnie łączy dzieło Lwa Tołstoja z „Wojną peloponeską” Tukidydesa, by podkreślić przerażająco ogólnoludzkie i ponadczasowe przesłanie opowieści o wojnie i pokoju.
5 kwietnia, godz. 19:00 i 6 kwietnia, godz. 17:00 - KORFANTY. REBELIA! - bilety: 20 zł
Kto z nas nie chciałby zmienić świata na lepsze? By rzeczywistość – ta społeczna i polityczna – toczyły się już tylko po naszej myśli? Kto nie marzył o rewolucji, przewrocie, buncie, niech pierwszy rzuci kamieniem… Albo stawi się u bram piekieł, jak Wojciech Korfanty w najnowszej sztuce Artura Pałygi. Wybierz się razem z nami w tę dantejską podróż, w której przewodnikiem będzie jeden z Ojców Niepodległości, śląski bohater, rewolucjonista. Nie będzie to droga usłana różami, raczej pytaniami, rozterkami i niecodziennymi spotkaniami. Jaki sens miała społeczna rewolta Korfantego? Czy ten wielki Ślązak był prawdziwym buntownikiem, czy może jednak politycznym cynikiem? Jakie metafizyczne siły maczały palce w powstaniach śląskich? A w końcu: czy nadzieja jest matką głupich, czy może umiera ostatnia?
8 kwietnia, godz. 19:00 - POTOP - bilety: 20 zł
Sienkiewicz kochany i Sienkiewicz wyklęty. Tyle razy już zabijany, pozornie martwy, a przecież wciąż żywy. Największy – obok Jana Matejki – architekt naszej narodowej wyobraźni. Twórca najchętniej śledzonych polskich seriali XIX wieku. Kolejne wychodzące na łamach gazet rozdziały-odcinki imponowały wizją i rozmachem jak „Gra o tron”, emocjonowały jak swego czasu „Niewolnica Isaura”, bawiły i przerażały jak „The Walking Dead” i na zawsze ustawiły nam perspektywę patrzenia na wydarzenia historyczne z połowy XVII wieku (mniej ważne, czy zgodną z faktami). Twórca „Potopu”. Opowieści arcypolskiej, wdrukowanej w nasze serca i głowy, z pełnokrwistym, tak boleśnie nam bliskim głównym bohaterem. Opowieści pisanej – podobno – ku pokrzepieniu serc. Jakub Roszkowski, reżyser spektaklu i autor adaptacji, postanowił przyjrzeć się Sienkiewiczowskiej opowieści przez pryzmat tego, co zakopaliśmy na cmentarzu historii i pamięci. Postaci z naszej zbiorowej świadomości, takie jak Andrzej Kmicic, Michał Wołodyjowski czy Jan Onufry Zagłoba zyskują nowe życie, by raz na zawsze rozprawić się z grubymi warstwami kurzu i lukru, które narosły wokół ich przygód. No i jest jeszcze Oleńka! Ciekawe, dlaczego o niej nikt nigdy nie pamięta?
8 kwietnia, godz. 10:00 i 9 kwietnia, godz. 17:00 - STAŚ I ZŁA NOGA - bilety: 20 zł
Staś przyjaźni się ze swoją Złą Nogą, ale Mama powoli zaczyna martwić się, że ten nietypowy przyjaciel sprowadzi na jej syna nieszczęście. Chłopiec, choć nie traci dobrego humoru, zaczyna przynosić ze szkoły kiepskie oceny i powoli traci kolejnych znajomych. Mama również wydaje się nie mieć szczególnego szczęścia do międzyludzkich relacji. Czy Zła Noga jest naprawdę taka zła? A może to tylko wymysł Stasia, który próbuje wymigać się od obowiązków i kar? „Staś i Zła Noga” to opowieść o kilkunastoletnim chłopcu z niepełnosprawnością, którego samotnie wychowuje Mama. O ich zmaganiach z codzienną rzeczywistością, przezwyciężaniu przeciwności i poszukiwaniu przyjaciół. Wszystko to podszyte solidną dawką ironicznego humoru, bo przecież ta historia to znacznie więcej! Mama walczy z systemem, Staś trenuje zdolności telepatyczne, a Zła Noga marzy, by zostać kosmonautką. Jak potoczą się ich historie? Spektakl nie tylko dla młodego widza.
24 kwietnia, godz. 19:00 - BYK - bilety: 30 zł
Roboczku, pōdź sam yno do ōpy, dej licko. Robert, powiedz księdzu wierszyk. Taki zdolny, ale leniwy. Panie Robercie, mistrzu, zapraszamy! Panie Robercie, czy to pan jest na tych zdjęciach? Czy pan jest pod wpływem narkotyków? A teraz przed państwem Robert Mamok, skandalista i prowokator! Panie Robercie, może pan coś powie po śląsku…? Robert, musisz mówić o swoich emocjach. Nie możesz się bać swoich emocji, Robert. Tato, jesteś tam? Tato! Robert, skurwysynu, jak mogłeś mi to zrobić? Robert, myślisz, że oni nas widzieli razem? Taki stary, a taki głupi. Tak bardzo się na panu zawiedliśmy, panie Robercie. „Byk” to drugi po „Pokorze” tekst dramatyczny Szczepana Twardocha, autora bestsellerowych powieści m.in „Króla”, „Morfiny” i „Dracha”. Bohaterem monodramu jest Robert Mamok, który w dwóch językach, po polsku i po śląsku zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. Oto mężczyzna w kryzysie: mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem surowego, śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem i goryczą.