Zaproszenie na spotkanie z redaktorami Polskiego Radia Katowice
Cytujemy za oferentem:
Od siedmiu lat na antenie Polskiego Radia Katowice w każdą niedzielę o godz. 10.10 Beata Tomanek, Bogdan Widera oraz Maciej Sablik zadają pytanie „Czy to prawda, że...?” i odkrywają nieznane lub zapomniane fakty z dziejów naszego regionu. Audycja pod tym samym tytułem ma na celu promocję wielobarwnej historii oraz kultury Górnego Śląska, wiedzy o mądrości życia jego mieszkańców, tolerancji wobec różnorodności i odmienności, dbałości o poczucie własnej tożsamości jego mieszkańców. Od dwóch lat wraz z dyrektorem Biblioteki Śląskiej prof. Janem Malickim autorzy audycji „Czy to prawda, że...?” zachęcają słuchaczy do bycia „kronikarzami swoich czasów”. Uświadamiają wartość dokumentów, dzienników, starych kronik i fotografii.
W najbliższą sobotę 19.10 o godz. 11.00 do sali audytoryjnej Biblioteki Śląskiej zapraszamy wszystkich słuchaczy, miłośników poznawania historii swojego regionu, amatorów czytania książek i odkrywania tajemnic przeszłości na spotkanie intelektualne. Jego gościem specjalnym będzie Józef Kłyk, reżyser śląskich westernów oraz pan Roman Horst, dziejopisarz z Bojszów, Grzegorz Sztoler autor książki „Dom trzech pokoleń”, Gerard Sacherski i Adrian Juraszczyk, którzy walczą o przetrwanie Huty Cynku w Szopienicach, a także inni laureaci akcji „Bądź kronikarzem swoich czasów”.
Beata Tomanek, Bogdan Widera oraz prof. Maciej Sablik
Przebieg spotkania z autorami audycji „Czy to prawda, że?”:
Beatą Tomanek, prof. Maciejem Sablikiem oraz Bogdanem Widerą.
Sala audytoryjna Biblioteki Śląskiej
Sobota, 19 października, godz. 11.00
- Przywitanie
- Przedstawienie idei kampanii „Zostań kronikarzem swoich czasów”, którą autorzy audycji prowadzą we współpracy z prof. Janem Malickim dyr. Biblioteki Śląskiej oraz firmą FOTONET.
- Zaprezentowanie sylwetek dotychczasowych laureatów oraz wręczenie talonów na wydrukowanie fotoksiążki osobom w nowej edycji konkursu: pani Aleksandrze Różyckiej oraz panu Ginterowi Pierończykowi. Talony wręczają: Marek Karch, prezes firmy Fotonet oraz autorzy audycji "„Czy to prawda, że...?"
- Krótki przerywnik muzyczny – przy pianinie pan Zdzisław Włoszczyk.
- „Jak dokumentować, od czego zacząć?” – prezentacja pana Grzegorza Sztolera na podstawie jego książki „Dom trzech pokoleń” oraz pana Romana Horsta, autora kroniki Bojszów.
- Przerywnik muzyczny pana Zdzisława
- Spotkanie z gościem specjalnym panem Józefem Kłykiem, który opowie o dokumentowaniu historii w jego subiektywnym pojmowaniu oraz reżyserowaniu.
- Prezentacja fragmentu najnowszego filmu pana Józefa Kłyka.
- Mini konkurs historyczny z nagrodami.
- Muzyczne zakończenie spotkania.