Zofia Koniarkowa
Zofia Koniarkowa
Zofia Koniarkowa (1v Kocurkowa 2vHruszkowa) - działaczka narodowa, jedna z ciekawszych postaci w historii naszego miasta. .Urodziła się 11maja 1876 roku w Bogucicach(obecna dzielnica Katowic).Była wnuczką ostatniego wójta Katowic Kazimierza Skiby.
Przed przyłączeniem Śląska do Polski uczestniczyła w działalności amatorskiego kółka teatralnego przy towarzystwie śpiewaczym „Lira” w Bogucicach oraz od 1902 r. w pracach czytelni dla kobiet w Katowicach. W latach 1918-1921 pełniła funkcje prezeski Towarzystwa Polek w Katowicach. Prawdopodobnie była zaprzysiężona w Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska i służyła jako sanitariuszka i łączniczka w II i III powstaniu Śląskim. W jej domu mieściło się biuro lokalnego komitetu Plebiscytowego.
W 1922r. witała wkraczające do Katowic wojsko Polskie. Od 1926 należała do Zarządu Głównego Katolickiego Towarzystwa Polek w Katowicach pełniąc funkcje prezeski bogucickiego koła tej organizacji. Wybrano ją też na przewodniczącą jednego z kół organizacji charytatywnej stowarzyszenia pań p.w. św. Wincentego a Paulo. Przy parafii bogucickiej.
W latach 1929-1939 jako radna miejska w Katowicach pracowała w komisji opieki społecznej zajmując się problemami bezrobotnych i nędzarzy. W 1930 r. zorganizowała akcje protestacyjną przeciwko uwięzieniu Wojciecha Korfantego w Brześciu nad Bugiem.Za swoje zasługi została odznaczona krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi oraz Gwiazdą Śląską . Zmarła 10 kwietnia 1963 roku w Katowicach.
Opracował Jerzy Czogała
Bibliografia:
Urszula Rzewiczok, Patronowie Katowickich ulic i placów. Muzeum Historii Katowic.
Bernd Skiba, Zofia Koniarkowa – historia prawdziwa jedna z ciekawszych postaci w historii Katowic.