Relacja ze spotkania słuchaczy UTW województwa śląskiego w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego
Prelekcję z ramienia Urzędu Wojewódzkiego prowadziła Pani Anna Tochowicz – Inspektor Wydziału Informacji Europejskiej i Projektów Transgranicznych, oraz Pan Jacek Indel – Inspektor Biura Obsługi Konsumentów Urzędu Wojewódzkiego.
Urząd Wojewódzki w Katowicach działa w oparciu o przepisy Ustawy z 23.01.2009 r. oraz przepisów Statutu i Regulaminu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wojewoda jest przedstawicielem Rady Ministrów w terenie, działa jako zwierzchnik rządowej administracji zespolonej.
Wojewoda kontroluje pod względem legalności, gospodarności oraz rzetelności wykonanie przez organy samorządu terytorialnego zadania z zakresu administracji rządowej.
Zapewnia współdziałanie wszystkich organów administracji rządowej i samorządowej, i kieruje ich działalnością w zakresie zapobiegania zagrożeniu życia, zdrowia i mienia, zagrożeniom środowiska, bezpieczeństwa państwa i utrzymania porządku publicznego, ochrony praw obywatelskich, zapobiegania klęskom żywiołowym oraz zwalczanie i usuwanie ich skutków.
Wojewodę powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów – jest jego przełożonym.
W kompetencji Urzędu Wojewódzkiego znajdują się między innymi sprawy:
- Obywatelskie – ewidencja ludności, wnioski paszportowe, pozwolenia na pobyt i pracę dla obcokrajowców, kontakty kościołami i związkami wyznaniowymi;
- Rozwoju regionu – obsługa programów współfinansowanych z dotacji celowych budżetu państwa np.: przebudowa dróg, organizowanie i prowadzenie projektów rządowych;
- Bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego – realizacja zadań z zakresu obrony porządku publicznego;
- Polityki społecznej – realizacja zadań wynikających z programów rządowych, nadzór nad ich realizacją przez jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty).
Władze Województwa Śląskiego:
Zygmunt Łukaszczyk – Wojewoda Śląski
Stanisław Dąbrowa – I Wicewojewoda Śląski
Piotr Spyra – II Wicewojewoda Śląski.
Urząd Marszałkowski – wojewódzka jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, będąca jednocześnie jednostką budżetową samorządu województwa.
Został powołany do życia na mocy Ustawy z 18.08.1998 r. Urząd stanowi aparat pomocniczy zarządu województwa celem umożliwienia wykonywania jego ustawowych zadań. Urząd działa w oparciu o przepisy ustawy o samorządzie województwa a także na podstawie statutu województwa. Kierownikiem Urzędu jest Marszałek Województwa.
Marszałek Województwa organizuje pracę zarządu oraz urzędu marszałkowskiego, kieruje bieżącymi sprawami województwa oraz reprezentuje je na zewnątrz. Jest zwierzchnikiem pracowników urzędu a także kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych.
Jest wybierany przez Sejmik Województwa bezwzględną większością głosów.
Urząd Marszałkowski realizuje zadania w zakresie:
- Edukacji publicznej w tym szkolnictwa wyższego, ochrony zdrowia, kultury i ochrony jej dóbr,
- Pomocy społecznej, ochrony środowiska, przecinek, gospodarki wodnej (ochrona przeciwpowodziowa),
- Transportu zbiorowego i dróg publicznych, bezpieczeństwa publicznego.
Organami województwa są: Sejmik i Zarząd.
Marszałkiem Województwa jest Adam Matusiewicz, a Wicemarszałkami: Mariusz Kleszczewski, Aleksandra Grajewska-Przydryga,.
Ciekawostka: Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski mieszczą się w jednym budynku. Jest to jedyny taki przypadek w naszym kraju.
Kolejnym prelegentem był Jacek Indel – Inspektor Biura Obsługi Konsumentów Urzędu Wojewódzkiego, który przedstawił zakres spraw załatwianych w Urzędzie. Sprawy prowadzone przez Biuro Obsługi Konsumentów to między innymi:
- Przyjmowanie wniosków paszportowych, wniosków o zmianę nazwiska lub obywatelstwa;
- Obsługa obcokrajowców – rozpatrywanie wniosków o pobyt, zezwolenie na pracę;
- Ewidencja ludności;
- Sprawy wyznaniowe – kontakty z kościołami i związkami wyznaniowymi;
- Ewidencja wniosków o odznaczenia państwowe.
Praca Urzędu i Biura została w dużym stopniu unowocześniona, powstała elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP), która zawiera katalog usług dla obywateli, a który dotyczy głównie korespondencji, informacji, wymiany komunikacyjnej.
Inna nowość to profil zaufania – wersja elektroniczna – umożliwiający załatwienie wszystkich spraw przez Internet (wymagany osobisty pierwszy kontakt w Urzędzie – ważność trzy lata).
Kolejne ułatwienia to system kolejkowy(numerki do poszczególnych stanowisk), rezerwacja internetowa (uzgadnianie konkretnego dnia i godziny) oraz publiczne punkty dostępu do Internetu – 5 stanowisk komputerowych.
Ciekawostka: miesięcznie przyjmowanych jest 21 660 różnego rodzaju korespondencji. Urząd zatrudnia pracowników znających język migowy, co pozwala na pełną obsługę osób głuchoniemych.
Kolejnym punktem spotkania to film przedstawiający historię powstania budynku i jego dzieje na przestrzeni lat. Gmach powstał w latach 1924 – 1929, a jego projektantami byli architekci krakowscy.
Jego pierwszym mieszkańcem był Wojewoda Józef Rymer, a następnie Michał Grażyński wielki działacz i społecznik.
W okresie okupacji w budynku dokonano dużych zniszczeń – usunięte zostały wszystkie elementy świadczące o polskości, zdobienia ścian i sufitów, wywiezione zostały również meble. Po odzyskaniu niepodległości budynek stopniowo odzyskiwał swoje znaczenie i wygląd oraz pierwotną funkcję.
Obecnie najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia to:
Sala Sejmu – liczy około 260 miejsc (na jej wzór powstał Sejm w Warszawie), Sala Marmurowa (posiedzenia), Sala Błękitna (przyjmowanie gości), Sala Złota z portretami wszystkich wojewodów, westybul – przepiękne schody.
Ciekawostka: 1. W budynku jest 600 pomieszczeń i 6 km korytarzy; 2. W Sali Marmurowej były kręcone filmy.
Gmach Urzędu Wojewódzkiego jest budowlą pomnikową i reprezentacyjną, a to dzięki swojej wymowie historycznej i wartościom artystycznym.
Po wykładzie uczestnicy spotkania podzieleni na 3 grupy zwiedzali budynek. Z uwagi na dzień pracy, nie wszystkie pomieszczenia były dla zwiedzających dostępne.
Duże wrażenie zrobiły podziemia, gdzie mieścił się skarbiec, w którym w czasie autonomii Śląska przechowywane były duże zasoby złota. Pomieszczenie z basenem usytuowane bezpośrednio pod skarbcem było zabezpieczeniem, ponieważ w przypadku podkopu specjalne urządzenia powodowały zalanie skarbca.
W czasie II wojny światowej część dawnych pomieszczeń piwniczych zostało przez Niemców przerobionych na schron. Znajduje się on pod mieszkaniem wojewody. Schron jest wyposażony w specjalne urządzenie wentylujące.
W podziemiach gmachu znajduje się kilka tuneli, służących w założeniu do wyprowadzania dostojników z urzędu. Jeden z nich przechodzi pod ulicą Juliusz Ligonia i prowadzi do ogrodu jednego z domów. Drugi prowadzi do placu Miarki i tam łączy się z tamtejszym systemem podziemnych przejść. Ten tunel odkryto podczas posadawania pomnika Wojciecha Korfantego. Trzeci tunel (niedrożny) prowadzi w stronę Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek.
W gmachu znajduje się winda zwana "winda paciorkową" (dzwig okrężny)nazywana "pater noster". Kabiny windy są w ciągłym ruchu i nie zatrzymują się na piętrach. Do windy wchodzi się podczas ruchu pionowego kabiny. Znajduje się tu łącznie 14 kabin. Wszystkie są zawieszone na potężnym stalowym łańcuchu.
Spotkanie i wykład w Urzędzie Wojewódzkim pozwoliło nam zrozumieć na czym polegają różnice w kompetencjach i działaniu obu urzędów. Na pewno będzie zachętą do zwiedzenia budynku w ramach akcji „otwarte drzwi”, które organizowane są przez Urząd z okazji świąt państwowych lub rocznicowych.
Dzięki uprzejmości gospodarzy w Sali Marmurowej kontynuowane było spotkanie uczestników w ramach FORUM UTW województwa śląskiego.
Prezes UTW w Łazach Pani Krystyna Męcik przedstawiła sprawy organizacyjne Ogólnopolskiej Olimpiady UTW pod hasłem „III wiek na start”. Do tej pory zgłosiły się UTW z Kołobrzegu, Rewala i Łodzi . Patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Sportu, Wojewoda Śląski, prof. Jerzy Buzek. Nadal jednak występują kłopoty ze sponsoringiem.
Prezes UTW w Gliwicach Pani Krystyna Jurczewska – Płońska przypomniała, że brak funduszy to główna bolączka wszystkich UTW. Należy nadal zwracać się do władz wojewódzkich, miejskich o ujęcie w ich budżetach finansów na działalność UTW. Pani Prezes zaprosiła również przedstawicieli obecnych UTW na „Piknik Gliwicki”, który odbędzie się 25 maja - szczegóły zostaną podane na stronie internetowej UTW Gliwice.
Prezes UTW w Rybniku – Pani Maria Białek poinformowała o konferencji z okazji X- lecia UTW w dniach 22-23 maja 2012.
Na zakończenie głos zabrała dr Helena Hrapkiewicz – Kierownik UTW w US w Katowicach, która podziękowała uczestnikom za udział w spotkaniu i zachęciła do dalszej współpracy w ramach Porozumienia UTW województwa śląskiego.
Notowała słuchaczka UTW w US – Zofia Kluczna
- Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać