Decoupage
Słowo "découpage" pochodzi od francuskiego słowa découper oznaczającego "wycinać". Technika ta narodziła się w Chinach pod koniec XII wieku, a w średniowieczu dotarła do Europy. W ten sposób mnisi-kopiści w klasztorach ozdabiali manuskrypty. Jednak historia nowoczesnego decupage`u rozpoczęła się wraz z zamiłowaniem dworów europejskich do specjalnej techniki sprowadzonej już w XVI wieku z Chin – lakowania. W Europie zadomowiła się już w XVII wieku. Jednak wykonywane tą techniką przedmioty - meble, pudełka itp. były bardzo drogie. W związku z tym rzemieślnicy weneccy postanowili wprowadzić na rynek imitację, która polegała na wycinaniu orientalnych elementów , naklejaniu ich i zabezpieczaniu specjalnymi żywicami, aż do uzyskania przedmiotu bardzo podobnego do oryginałów Dalekiego Wschodu. Nowa metoda zdobienia szybko zyskała popularność najpierw we Francji, potem w Anglii. Swój największy rozkwit decupage osiągnął w XVIII w, kiedy w domach angielskich arystokratów dużym powodzeniem cieszyły pokoje udekorowane rycinami przedstawiającymi europejskie miasta naklejane bezpośrednio na ścianie. W epoce wiktoriańskiej zmienił się styl decupage`u - jedna dużą ilustrację otaczały motywy kwiatowe, sceny wiejskie i podobizny dzieci. Popularne były też parawany zdobione wycinankami.
Po prawie stu latach decupage powrócił, stale powiększa się grupa osób zainteresowanych tą techniką, która opiera się na dekorowaniu przedmiotów poprzez naklejanie na nie papierowych serwetek, zdobionego papieru ryżowego lub papieru do decoupage. Jeżeli starannie wykonamy dekorację, przedmioty będą wyglądały jak ręcznie malowane. Możemy dekorować meble, przedmioty z drewna (pudełka, pojemniki, ramki, itp.), kartonu, szkła, metalu. Do wykonania pracy w tej technice potrzebne są specjalne kleje, papier do decoupage, papier ryżowy lub papierowa serwetka z wzorem, lakier ochronny, farby akrylowe oraz przedmiot do ozdobienia. Dodatkowo, dla uzyskania ciekawszego efektu, można łączyć technikę decupage z postarzaniem powierzchni (antyczne spękania) - przy użyciu specjalnych preparatów- powstaje efekt spękania powierzchni ozdabianego przedmiotu, dający wrażenie "wiekowości" oraz uroku przedmiotu z kufra babuni.
W czasie naszych zajęć stosujemy różne techniki wykonywania decupage, ozdabiamy przedmioty wykonane z drewna, kartonu, szkła, metalu. Ozdabiamy nie tylko specjalnie zakupione pudełka, ramki, wazony, talerze szklane czy metalowe, ale również przechowywane w domach pudełka, drewniane łyżki, ramki, pojemniki na chleb, „niciarki” odziedziczone po Mamie lub Babci.
Również udało się nam zrobić piękne ikony, które cieszyły nas i naszych bliskich, którzy byli nimi obdarowani, tak jak te ikony pochodzące ze szkoły pisania ikon.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na nasze zajęcia, na których można doznać wspaniałego uczucia przemieniania zwykłego drewnianego pudełka w ulubiony bibelot zajmujący ważne miejsce w naszym domu.