Grupa teatralna
Nie znali swoich imion, nieufni wobec siebie, różnie zmotywowani ale ciekawi siebie
i nowych zajęć z trudem zapamiętywali swoje imiona. Przez pół roku pod okiem Wojciecha Stolorza - aktora z teatru Rozrywki w Chorzowie wykonywali akademickie ćwiczenia.
Los zadecydował o zmianie instruktora. Jarosław Czarnecki, również aktor tego samego teatru zaproponował pracę z tekstem. Na zakończenie roku akademickiego osiem osób stanęło na scenie auli uczelnianej. Etiuda „W Poczekalni” i fragmenty „Świętoszka” Moliera, bardziej jeszcze czytane niż mówione - to pierwszy występ (2014 rok). Zmagania z własną pamięcią, przełamywanie wielu barier- takich jak zaufanie, skrępowanie , tajniki prawidłowej wymowy i przekazu, to kolejne dwa lata pracy i spektakle : „Prawdziwa Legenda o Smoku Wawelskim” Alicji Ramus (2015) i „Bajki dla Potłuczonych – Kopciuszek i Sposoby Dratewki”(2016).
Spotkanie z Tadeuszem Kijonką, jego piękne wiersze i życzenie by uświetnić spotkanie kolędowe zaowocowały montażem poetyckim( 2016 rok ). Muzyka Chopina wkomponowana
w spektakl wzbogaciła bardzo udany występ. Po raz drugi montaż pokazany został w Centrum Kongresowym z okazji Śląskiego Festiwalu Nauki.
Recytacja wiersza „Talerz” z tego występu przez członkinię zespołu ( Zdzisławę Szymura) - to zdobyte pierwsze miejsce w konkursie recytatorskim dla seniorów ”Wszystko jest poezją, każdy jest poetą” (2016 rok).
Członkowie zespołu ( skład w ciągu paru lat pracy ulegał zmianie ) sami tworzą kostiumy, dobierają czasem teksty, sugerują muzykę. Jednak nad wszystkim czuwa i z cierpliwością anioła tłumaczy a przede wszystkim uczy - instruktor i reżyser Jarosław Czarnecki.
Ostatnio grupa przygotowała spektakl „Z Panem Tadeuszem u stołu.”. Piękne, czasem jak się okazuje frywolne teksty Adama Mickiewicza zostały zaprezentowane przez grupę na scenie Pałacu Młodzieży podczas zakończenia roku akademickiego ( 2017). Grupa ma nadzieję , ze publiczność dobrze się bawiła i doceniła pracę instruktora i zespołu.
Ostatni w 2017 roku występ grupy uświetnił uroczystość 35-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Śląskim. To duże wyróżnienie dla zespołu i prowadzącego zajęcia.
Dziękujemy