Wycieczka do Warszawy -Puszcza Kampinoska
Warszawa … da się lubić 8- 10 kwiecień 2018
Program wycieczki:
MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN – ŚWIĄTYNIA OPATRZNOŚCI BOŻEJ – KAMPINOSKI PARK NARODOWY STARE MIASTO - ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE
Wyprawa do Granicy w Kampinoskim Parku Narodowym
Na wstępie pragnę pogratulować organizatorom pomysłu na zaplanowanie wycieczki dla słuchaczy UTW ze Śląska do puszczańskich ostępów Kampinoskiego Parku Narodowego i odmienionej stolicy.
Smaczkiem dla mnie jest to, że przed wielu laty wyjechałam z miejsca, dokąd wycieczka miała dotrzeć. Ten wyjazd to sentymentalny powrót do mojego wczesnego dzieciństwa.
Początkowy scenariusz napisała wojna. Gdy zostaliśmy wysiedleni z Warszawy, znaleźliśmy się u swojej rodziny we wsi Wiejca, 3 km od Kampinosu. W czasie powstania warszawskiego, gdy płonęła Warszawa, widać było wieczorami łuny pożarów, a w pogodne dni – słupy dymu. To pamiętam. W Kampinosie chodziłam do podstawówki, na piechotę lub furmanką. Teraz kursują tu autobusy.
W Kampinosie w klasycystycznym dworku z I połowy XIX w. podczas wojny miała siedzibę żandarmeria niemiecka. Jest tu też piękny drewniany Kościół w stylu barokowym z II połowy XVIII w. Niestety wnętrza kościoła nie zobaczyliśmy.
Jednym z etapów naszej wycieczki do KPN, był najstarszy jego fragment w Granicy, małej osadzie na skraju puszczy. Na północny zachód od wsi, rozciąga się obszar ścisłej ochrony, ustanowiony jako rezerwat w 1936 r. Tu znajduje się też muzeum KPN i stare zabudowania parku etnograficznego. Rezerwat to fragment południowego pasa wydmowego na pograniczu bagien. 261 hektarów wydm porastają 160-letnie bory sosnowe z domieszką dębów, a w części podmokłej – graby, osiki i brzozy. Bogate jest poszycie i runo leśne. Ciekawostką jest występowanie paproci - narzecznicy górskiej. To najdalej na północ wysunięte jej stanowisko. Zwykle występuje w Górach Świętokrzyskich i Karpatach. Ten rezerwat jest ostoją łosia i bociana czarnego. Łoś jest w herbie Kampinosu.
Kompleksy leśne KPN były często miejscem walk zbrojnych i zapleczem dla ruchów partyzanckich, stąd wiele wojennych cmentarzy z różnych okresów historii. To świadectwo bohaterskiej walki o Polskę. Na północ od wsi Granica, znajduje się cmentarz na planie w kształcie orła. Tu znajdują się mogiły żołnierzy walczących pod Demboskiem i Górkami we wrześniu 1939 r. Przy wejściu na cmentarz, rosną 2 dorodne, wysokie daglezje. stoją jak symboliczna, honorowa straż tych, którzy tu spoczywają. Tak więc Granica, stała się granicą ich bytu ziemskiego.
Janina Janas
Kierownik UTW dr Helena Hrapkiewicz i Janina Janas