Zwiedzamy GZM - Wystawa malarstwa Kossaków w Muzeum w Gliwicach

W piatek 21 marca 2025 r. grupa 22 osób z UTW w UŚ zwiedziła Muzeum Miasta Gliwice przy ul. Dolnych Wałów nr 8a, mieszczące się w willi Caro, będącej przykładem nielicznie już zachowanych miejskich rezydencji mieszkalnych górnośląskich przemysłowców, do których należał Oscar Caro, założyciel huty i fabryki drutu w Łabędach koło Gliwic.

Na parterze willi prezentowane jest wyposażenie wnętrza  mieszkalnego rodziny przemysłowca, z częściowo zachowanymi meblami, obrazami, sztukaterią, w pokojach jadalnym, dziennym, bilardowym, fajkowym i ogrodowym. Na I piętrze aktualnie znajduje się wystawa pt. "Kossakowie - rodzina artystyczna", gdzie prezentowane są prace wzbudzające zachwyt i spore zadowolenie z jej obejrzenia.

Juliusz Kossak (1824 - 1899) to pierwszy i prawdopodobnie największy artysta z rodu, zaliczany jest do najwybitniejszych polskich akwarelistów. Kolejne pokolenie rodu, to synowie Juliusza, bliźniacy Wojciech i Tadeusz, a także syn Wojciecha - Jerzy Kossak (1886 -1955). Ten męski świat artystów, malujących konie i sceny rodzajowe, na wystawie został poszerzony o twórczość kobiet obdarzonych talentami, tj. córki Tadeusza, autorki powieści historycznych - Zofia Kossak - Szczucka (1889 - 1968) i dwie córki Wojciecha - Maria Pawlikowska - Jasnorzewska (1891 - 1945), oraz Magdalena Samozwaniec (1894 - 1972). O rodzinie mówiono w Krakowie: "Zdolne to były szelmy te Kossaki".

Poniżej, kilka zdjęć z wystawy, autorstwa Franciszka Bary.