Zwiedzamy okoliczne muzea - Muzeum w Radzionkowie "Centrum Dokumentacji i Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku."
Ogólnie wiadomo, że w okresie od 24 do 28 stycznia 1945 roku, Armia Czerwona ZSRR opanowała okręg przemysłowy Górnego Śląska. Wówczas powszechne były kradzieże, rabunki, gwałty, akcje demontażu oraz wywozy do ZSSR wszelkiego dobra materialnego a często całych zakładów pracy wraz z ich załogami. Operacja internowania ludności cywilnej do pracy przymusowej w ZSRR, ruszyła 12 lutego 1945 r. (tj. w dzień po stosownych ustaleniach na konferencji w Jałcie) i prowadzona była zasadniczo do 17 kwietnia 1945 r. Według IPN z Górnego Śląska, wywieziono na wschód, nie mniej niż 30.000 osób , w tym 95% mężczyzn zdolnych do pracy. Początkowo ludność grupowano w tzw. obozach przejściowych i wykorzystywano do pracy przy poszerzaniu torów kolejowych, demontażu maszyn i wszelkiego sprzętu z zakładów przemysłowych, ciężkiej pracy w kopalniach węgla, oraz przy innych niewolniczych zajęciach. Pierwszy transport internowanych Górnoślązaków, ruszył z Pyskowic do ZSSR w dniu 5 marca 1945 roku. Na dworcach kolejowych zamykano deportowanych w towarowych wagonach dla bydła, gdzie panował ścisk, zaduch, fetor, nie było możliwości mycia i zachowania higieny. Wyżywienie było bardzo skąpe, stąd już w czasie transportu, wiele osób chorowało i umierało. Zmarłych wyrzucano na pobocze torowiska, którym transporty zmierzały w kierunku wschodnim do Azji. Zwyczajnie brakuje słów, aby w krótkiej relacji informować o zgromadzonych muzealnych eksponatach, dokumentach oraz prezentacjach multimedialnych. To miejsce należy koniecznie osobiście odwiedzić, najlepiej z młodzieżą, która nie zna potworności dawnych działań wojennych. W załączeniu fotografie z pobytu w muzeum tj. w "Centrum" w/wym. w tytule.
Opis i zdjęcia: Franciszek Bara.
Publikowane zdjęcia mają charakter dokumentacyjny, ich rozpowszechnianie na stronie internetowej wiąże się ze zgodą osób fotografowanych. W przypadku wycofania zgody na publikację zdjęcia, prosimy o kontakt mailowy: utw.kce@us.edu.pl lub telefoniczny 32 3592122