Wystawa Styl japoński – styl piękny

Oddział Grafiki im. Pawła Stellera
Muzeum Historii Katowic
 
ul. Kościuszki 47 (wejście od ulicy Rymera)
tel. 32 728 85 57, 504 748 172, 534 800 413
steller@mhk.katowice.pl
 
Zapraszamy na wykłady i warsztaty,
które odbędą się w ramach wystawy
„Styl japoński – styl piękny. Ula i Kazu”
 

12 października (poniedziałek), godz. 16.00

wykład Urszuli Imamury:
Bijinga. Portrety pięknych kobiet
 
18 października (niedziela), godz. 11.00-12.30
warsztaty dla dzieci:
Piękno lalki japońskiej
 
23 października (piątek), godz. 16.00
wykład Urszuli Imamury:
Zodiak chiński. Symbole w sztuce Orientu. Metajęzyk
 
Więcej informacji poniżej
  1.  
  2. I KAZU
kurator: Urszula Imamura
 
25 września – 23 października 2015
 
Wystawa przygotowana z okazji 30-lecia Towarzystwa Polsko-Japońskiego im. Akiry Kurosawy w Katowicach
 
Fenomen Japonii. Co jest tajemnicą ogólnoświatowej fascynacji krajem i kulturą tego wyspiarskiego narodu na krańcach wielkiego świata? Kraju, który dla reszty świata odkryty został dopiero w drugiej połowie XIX wieku... Kraju, który nie posiada żadnych bogactw naturalnych, a jego największym majątkiem są ludzie! Kraju kontrastów, gdzie ciągle żywe tradycje od stuleci żyją w absolutnej harmonii z najnowocześniejszymi wynalazkami techniki współczesności! Narodu, który stworzył kulturę na wyżynach doskonałości i ludzi, których potrzeba piękna i estetyki stworzyła sztukę zapierającą dech w piersiach!
 
A co nas, Polaków, może łączyć z Japonią?! Dwa narody i dwa kraje oddalone od siebie tysiącami kilometrów? O odmiennej historii, tradycji, kulturze, mentalności? Wydawać by się mogło, że nic nie łączy tych odległych nacji, a wszystko dzieli! A jednak! Od pewnego czasu obserwujemy  nasilające się ustronne fascynacje i wzmożoną potrzebę kontaktów. Polacy interesują się japońskimi sztukami walki i kodeksem wojownika, a Polki z uwagą studiują tajemnice pięknych kompozycji roślinnych ikebany, a w zaciszu własnej kuchni próbują rolować norimaki na sushi... W Japonii zaś coraz większe zainteresowanie budził komunistyczny kraj o tysiącletniej historii, w którym mieszkają najpiękniejsze dziewczęta na ziemi i nigdzie indziej nie znajdziesz lepszych żon! I to, co najważniejsze! W Polsce przecież urodził się prawdziwie japoński kompozytor Chopin! Twórca najbliższych duszy japońskiej mazurków, polek, walców i polonezów!
 
No i tak z latami coraz więcej mamy prawdziwych samurajów w kraju nad Wisłą, natomiast szkoły muzyczne w Japonii kształcą najliczniejszą grupę wirtuozów fortepianu!
 
Prezentowana w Muzeum Historii Katowic podwójna wystawa malarstwa znakomitych artystów młodego pokolenia: Urszuli Tekieli (absolwentki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie) oraz Masakazu Miyanaga (wykształconego w Japonii malarza, od wielu lat mieszkającego i tworzącego w Polsce) ma na celu ukazanie wzajemnych fascynacji i inspiracji czerpanych z bogactwa sztuki całego świata. To, co w postmodernistycznej epoce jest cechą charakterystyczną w kreacji hybrydycznych dzieł zespalających harmonijnie elementy formalne i tematyczne w jednorodną estetycznie całość, możecie Państwo zaobserwować w prezentowanych  pracach: Japończyka malującego w niezwykle trudnej technice włoskiej tempery kompozycje z zastosowaniem symboliki chińskiego zodiaku, wzbogaconych łacińskimi sentencjami na modłę orientalnych cytatów z chińskiej poezji w treści obrazu oraz polskiej malarki zafascynowanej kubizującą formą Tamary Łempickiej, której idealizujące, bezosobowe portrety pięknych kobiet, jak japońskie BIJINGA, zawieszone są w umownej przestrzeni i udekorowane  przedmiotami rodem z muzealnych kolekcji Feliksa Manggha Jasieńskiego! Ich cechą wspólną jest dekoracyjność, estetyzm oraz nawiązanie do japońskich kryteriów piękna z epoki Ogaty Korina oraz szkoły RINPA.
 
kurator wystawy
Urszula Imamura
emerytowany kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie
 
Imprezy towarzyszące
 

października (poniedziałek), godz. 16.00

Wykład Urszuli Imamury: Bijinga. Portrety pięknych kobiet
 
18 października (niedziela), godz. 11.00–12.30
Warsztaty dla dzieci: Piękno lalki japońskiej
 
23 października (piątek), godz. 16.00
Wykład Urszuli Imamury: Zodiak chiński. Symbole w sztuce Orientu. Metajęzyk