Zamki nad Loarą

7. ZAMKI NAD LOARĄ IX/2018

1999ZŁ + 75 EURO

DZIEŃ 1

Spotkanie na lotnisku, przelot do Paryża. Lądowanie późnym popołudniem. Przejazd do hotelu w Dolinie Loary. Kolacja, spacer i nocleg.

DZIEŃ 2

Śniadanie a po nim zwiedzanie zamku Blois i miasteczka. Zamek Blois – twierdza wzniesiona w XIII wieku, znana jako siedziba Joanny d’Arc. To miejsce przez ponad cztery wieki było ulubioną rezydencją francuskich królów. Zamek w Blois składa się z kilku budynków wokół głównego dziedzińca. Główną atrakcją jest wieża ze spiralnymi schodami. W 1841 roku, pod kierownictwem króla Ludwika Filipa, twierdza została sklasyfikowana jako zabytek. Po odrestaurowaniu zamek przekształcono w muzeum i udostępniono turystom. Następnie przejazd do Chambord, bo największym spośród zamków nad Loarą jest zamek w Chambord, uznawany za jedno z najbardziej imponujących dzieł renesansu. Zamek został wybudowany na planie nawiązującym do gotyckich zamków obronnych, przez co przypomina średniowieczną twierdzę - wznosi się na planie prostokąta, w jego rogach stoją wieże o średnicy 20 metrów każda, a cały teren otoczony jest fosą. Długość fasady zamku w Chambord wynosi 128 metrów, posiada on 6 wielkich wież, 440 komnat, 84 klatki schodowe i...365 kominków. Klatka schodowa w centrum zamku stanowi szczególny przykład stylu Leonarda da Vinci - zbudowane w jej wnętrzu dwie spirale schodów skręcają w tę samą stronę, nie krzyżując się ze sobą. Za autora projektu zamku w Chambord uznaje się włoskiego architekta Domenico da Cortony, choć w przeciągu 40 lat budowy (1519-1559) pierwotny projekt uległ wielu zmianom .Powrót do hotelu, kolacja i spać.

Dzień 3

Dziś polski zamek w Montresor i miasteczko gdzie mieszka około 20 polskich rodzin. Wśród 300 zamków na Loarą ten jeden, szczególnie chętnie odwiedzają Polacy. Pałac w Montresor przez 30 lat był własnością Ksawerego Branickiego, który zgromadził w nim pamiątki z Polski m.in. po Janie III Sobieskim. Na tle innych zamków nad Loarą wyróżnia się oryginalnym wystrojem sprzed 150 lat. Ten obiekt to prawdziwy skarb wśród zamków nad Loarą, szczególnie dla Polaków. I to dosłownie, bo trésor w języku francuskim znaczy właśnie tyle, co skarb. Budowlę, zrujnowaną w czasie rewolucji francuskiej, kupiła Róża z Potockich dla swojego syna, hrabiego Ksawerego Branickiego herbu Korczak. Ten, olbrzymim nakładem kosztów nie tylko gruntownie odrestaurował zamek, ale również urządził pełne przepychu wnętrza w stylu II Cesarstwa. Sprowadził też wiele dzieł sztuki, w tym pamiątki rodzinne i te związane z ojczyzną. Obejrzymy tu obrazy Artura Grottgera, portrety Branickich i Potockich, fortepian z nieistniejącej już paryskiej firmy Erard, a na nim okładkę zapisu nutowego walca autorstwa Fryderyka Chopina, dedykowanego Katarzynie Branickiej. Dalej jedziemy do Chenonceau - zamek Chenonceau to dar Henryka II dla Diane de Poitiers. Twierdza powstała bezpośrednio nad rzeką Cher. Budowla znana jest jako Zamek Dam – największy wpływ na wygląd zewnętrzny i wewnętrzny miały kobiety. Chenonceau jest nie tylko niezwykłym obiektem architektury, ale także bogactwem historii. We wnętrzu znajdziemy meble, tapety, tkaniny dekoracyjne, obrazy z 16 i 17 wieku. Zamek otoczony jest wspaniałym parkiem w stylu francuskim.. Kolejnym punktem tego dnia jest zamek Amboise (z zewnątrz) . Zamek w Amboise jest bezpośrednio związany z historią życia trzech królów – Karola VIII, Ludwika XII, Franciszka I – oraz słynnego Leonardo da Vinci. To właśnie tutaj, w Amboise, wielki włoski artysta spędził ostatnie lata swojego życia. Rewolucja francuska nie oszczędziła zamku dlatego dziś widzimy tylko część tej majestatycznej warowni. Wnętrze zamku jest dobrze zachowane, wraz z rzadkimi antycznymi meblami w stylu renesansu. W Amboise znajduje się kaplica, w której został pochowany Leonardo da Vinci. Po spacerze czas na degustacje win, później wracamy na kolację do hotelu.

Dzień 4

Śniadanie, przejazd do zamku w Villandry. Powstał on w XVI wieku na miejscu starej warowni. W czasie rewolucji francuskiej twierdza została skonfiskowana i przekazana Józefowi Bonaparte. W 1906 roku zamek w Villandry nabył doktor Joachim Carvallo. Sprowadził do budowli dzieła sztuki oraz niezwykłe dekoracje, a wokół zamku stworzył majestatyczny ogród w stylu renesansowym z licznymi żywopłotami. Aktualnie twierdza należy do rodziny Carvallo, którzy postanowili udostępnić ją turystom. Następnie postój w Tours i zwiedzanie miasta. Przejazd do Paryża, nocleg i kolacja w stolicy.

Dzień 5

Poranny spacerek po Paryżu, bagietka, rzut oka na Sekwanę i pędzimy na lotnisko wsiadamy do samolotu, aby późnym popołudniem dolecieć do Polski.

W CENIE WYJAZDU:

PRZELOT w obie strony – do Paryża i z powrotem tanimi liniami z bagażem podręcznym,

4 NOCLEGI – w hotelu klasy turystycznej 2** w pokojach 2-osobowych,

WYŻYWIENIE – 4 śniadania i 4 obiadokolacje,

PRZEJAZDY na miejscu

OPIEKA polskojęzycznego Pilota-Przewodnika,

NIESPODZIANKI I DEGUSTACJE w czasie podróży,

WIELE UŚMIECHU i ZYCZLIWA ATMOSFERA w czasie wyjazdu,

UBEZPIECZENIE turystyczne w wariancie podstawowym,

SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA GRUPY – w terminie uzgodnionym z

Koordynatorem Uniwersytetu,

INFORMACJE PRAKTYCZNE – szczegółowy plik wysyłane drogą mailową do

Koordynatora Uniwersytetu.

POZA CENĄ WYJAZDU (DODATKOWO PŁATNE):

WYDATKI NATURY OSOBISTEJ np. przekąski, napoje, pamiątki, taksówki,

połączenia telefoniczne,

WSTĘPY do atrakcji – 75 euro