Bobolice
Królewski zamek Bobolice zbudowany został przez króla Kazimierza III około 1350 - 1352 roku. Należał do systemu obronnego broniącego zachodniej granicy państwa od strony Śląska, nazywanego "Orlimi Gniazdami". W roku 1370, ówczesny król polski Ludwik Węgierski nadał zamek Bobolice swojemu bratankowi Władysławowi Opolczykowi. Ten 9 lat później przekazał go swojemu dworzaninowi Andrzejowi Schoeny z Barlabas, który przekształcił zamek w zbójecką twierdzę. Rozbójniczy proceder ukrócił król Władysław Jagiełło, który w 1391 roku włączył zamek do dóbr królewskich.
Wielokrotnie zmieniali się właściciele zamku. W końcu XIV i w XV w. zamek należał do rodu Szafrańców, Trestków i Krezów, a w późniejszych wiekach do Chodakowskich, Męcińskich i Myszkowskich. Podczas najazdu Maksymiliana III Habsburga na ziemie polskie w 1587 r. zamek oblegano. Uległ on wówczas uszkodzeniom, został jednak szybko odbity przez wojska dowodzone przez Jana Zamoyskiego.
W czasie potopu szwedzkiego mocno zniszczyli zamek. Po wojnach szwedzkich w XVII i XVIII w zamek zaczął popadać w ruinę. W 1683 r. zatrzymał się tu król Jan III Sobieski w drodze do Krakowa przed odsieczą wiedeńską. Królowi towarzyszył Hrehory Lasecki, który za wierność Rzeczypospolitej został uwięziony przez Moskwę.
Pomimo prób ratowania zamku popadał w coraz większą ruinę. Po II wojnie światowej ruiny zamku zostały częściowo rozebrane i posłużyły do budowy drogi łączącej Bobolice z Mirowem.
Pod koniec XX w. rodzina Laseckich - obecnych właścicieli zamku podjęła wyzwanie uratowania zabytku. Na zlecenie senatora Jarosława W. Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego przy pomocy najlepszych polskich naukowców i ekspertów, przeprowadzono badania archeologiczne zabezpieczające i rekonstrukcyjne, mające na celu uratowanie zabytku.
Zamek obecnie jest odbudowywany, a zaplecze będzie gotowe na przyjęcie turystów jeszcze w tym roku.
Ta galeria powiązana jest z następującymi treściami:
- JURAJSKIE TAJEMNICE [galeria]