Darmowe badania - diagnostyka tętniaków aorty brzusznej

9 września 2019
 9 września 2020
Sosnowiec, Jastrzębie Zdrój, Katowice

1200 przebadanych, 70 uratowanych. Śląscy seniorzy badają się

Drogi Studencie! Jeśli masz więcej niż 65 lat, chorujesz na nadciśnienie, miażdżycę, cierpisz na otyłość albo palisz papierosy – to badanie jest dla Ciebie! Nic nie kosztuje, nie boli, a może Ci uratować życie.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu, jako jedyny na Śląsku, realizuje Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej w latach 2018-2020. Badania finansuje ministerstwo zdrowia.

Program trwa od października 2018 roku. Na Śląsku przebadano już ponad 1200 osób. 70 uratowano życie, bo w porę wykryto u nich tętniaka i objęto opieką medyczną. (W całym kraju przebadano prawie 9 tys. osób, o 480 wykryto tętniaki).

Badanie przeznaczone jest dla osób powyżej 65. roku życia, u których występuje:

• otyłość
  • nadciśnienie tętnicze
  • uzależnienie od papierosów
  • podwyższony poziom cholesterolu lub trójglicerydów
  • choroba niedokrwienna serca

Chętni najpierw muszą zadzwonić do szpitala i odpowiedzieć na kilka ankietowych pytań.

Ryzyko pęknięcia tętniaka aorty zwiększa się wraz z jego powiększaniem się, a w tym przypadku bardzo groźne okazują się na przykład zwykłe zaparcia czy wysiłek fizyczny. Dodajmy, że tętniak aorty brzusznej jest jedną z częstych przyczyn zgonu, niemniej początkowo nie daje on żadnych objawów. Czasem mogą być one mylące i świadczyć na przykład o chorobach kręgosłupa, bo chorzy skarżą się na bóle pleców w okolicy lędźwiowej. Często są to bóle brzucha. Wielu pacjentów przypadkowo dowiaduje się, że mają tętniaka, na przykład podczas badań przesiewowych.

Chętni (z grupy podwyższonego ryzyka!), chcący wziąć udział w badaniu powinni dzwonić od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 14.00 pod nr tel.: - 32 396 42 00.

pon., 2019-09-09 11:45 — Piotrowska