Dni Sofii Gubajduliny w NOSPR - bilety od 5 zł.

5 października 2016
 10 października 2016
Katowice

Dni Sofii Gubajduliny  w NOSPR

24 października br. Sofia Gubajdulina, jedna z najwybitniejszych kompozytorek naszych czasów, obchodzi swoje 85. urodziny. Jej dzieła z dominującą w nich tematyką religijno-mistyczną (określaną jako „nowa duchowość”) zafascynowały świat zachodni w czasach pieriestrojki, kiedy to, wcześniej źle postrzegane w ZSRR, pojawiły się na europejskich estradach.

Gubajdulina, urodzona w Czystopolu nad Wołgą, w republice tatarskiej ZSRR (z ojca Tatara i matki Rosjanki) od wielu lat czerpie inspirację z dorobku chrześcijaństwa, i to zarówno wschodniego, jak zachodniego. Po studiach w Konserwatorium Moskiewskim u Visariona Szebalina komponowała muzykę filmową, ale jednocześnie z fascynacją odnosiła się do modernistycznych dzieł swoich kolegów - Alfreda Schnittke’go i Edisona Denisowa. W połowie lat siedemdziesiątych zajęła się (w ramach grupy Atraea) muzyką improwizowaną, nawiązującą do pradawnych tradycji ludowych (rosyjskich, kaukaskich, wschodnioazjatyckich). Do rozwijania twórczego talentu zachęcił ją Dymitr Szostakowicz, a z czasem także wybitni rosyjscy soliści – fagocista Walerij Popow, skrzypek Gidon Kremer, perkusista Marek Piekarski, bajanista Friedrich Lips, a nawet sam Mścisław Rostropowicz. Komponowane z myślą o nich utwory - czysto instrumentalne - zawierają w każdym przypadku przesłanie religijno-duchowe, o czym świadczą m. in. tytuły tych dzieł  (np. Koncert fagotowy Godzina duszy, Koncert skrzypcowy Offertorium, Koncert fortepianowy Introitus, Siedem słów na wiolonczelę, bajan i zespół smyczkowy). Nurt ten osiągnął kulminację w monumentalnej Pasji wg św. Jana napisanej w 2000 roku dla uczczenia 250. rocznicy śmierci J.S. Bacha.

Od 24 lat kompozytorka mieszka w Niemczech, w małej wiosce koło Hamburga, realizując zamówienia napływające do niej z wielu krajów i współpracując z prestiżowymi wydawnictwami – Hans Sikorski (Hamburg) i  Boosey & Hawkes (Londyn). Jest jednocześnie członkiem akademii artystycznych w Berlinie, Hamburgu, Sztokholmie; regularnie wizytuje muzyczne uczelnie w Pekinie i Kijowie. Honorowe doktoraty przyznały jej Yale University i University of Chicago. W br. pełni funkcję kompozytora-rezydenta w Staatskapelle Dresden.

Dni Sofii Gubajduliny od 5. do 10. listopada 2016 w NOSPR to pierwszy w Polsce tak obszerny przegląd jej twórczości. Obejmie  miniatury fortepianowe, muzykę kameralną na formacje klasyczne (kwartet smyczkowy, kwintet fortepianowy) i składy nietypowe (np. kwartet fletowy, oktet wiolonczelowy, duże zespoły perkusyjne), utwory z udziałem ulubionych przez kompozytorkę instrumentów solowych (bajan, wiolonczela, kontrabas), a także chóru i orkiestry.

Na wszystkie koncerty serdecznie zapraszamy.

5 listopada 2016 (sobota), sala kameralna, godz. 19:30

Seria: Camerata Silesia

Ivan Monigetti – wiolonczela

Adam Myrczek – recytator