Filmowy Klub Seniora w Kinoteatrze Rialto w maju

Filmowy Klub Seniora

12 maja | niedziela | 14.30

PRZESILENIE ZIMOWE, reż. A. Payne, USA, 2023, 133 min

W pierwszych scenach Przesilenia zimowego poznajemy antypatycznego profesora historii (Paul Giamatti w chyba najlepszej roli w karierze). Akcja filmu toczy się w szkole z internatem gdzieś w Nowej Anglii lat 70., w przeddzień przerwy świątecznej. Spędzić Nowy Rok w tej skostniałej, zmrożonej tradycją instytucji pod opieką belfra to najgorsza kara z możliwych. Jednak stopniowo, wraz z topniejącym śniegiem i wypitą whisky relacje między uczniami i pracownikami, będącymi niczym relikty minionego świata (dosłowne znaczenie tytułu The Holdovers), zaczynają się ocieplać. Z konfrontacji i szczerej rozmowy rodzi się wzajemne zrozumienie. Jesteśmy więc świadkami swoistego, niezależnego od wieku bolesnego coming-of-age. A wszystko to zostało okraszone cytatami z dzieł greckich klasyków i łacińskimi maksymami, smakowitymi jak ciepłe soul food przygotowane przez doświadczoną przez los czarną kucharkę, która woli spędzić święta w pustej szkole.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=8AAJbqIEqQA

Rezerwacja biletów:  lub pod numerem telefonu 32 251-04-31

Bilety: 12 zł (emeryci i renciści), 18 zł (uczniowie i studenci), 21 zł (pozostali)