Informacje dotyczące zajęć i zapisów

września
Katowice

Szanowni Państwo!

Rozpoczęcie kolejnego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zbliża się wielkimi krokami. W tym miejscu pragnę się podzielić z Państwem kilkoma „nowościami” dotyczącymi naszej działalności. Jak dobrze Państwo wiecie, Uniwersytet Trzeciego Wieku, jest częścią Uniwersytetu Śląskiego. Nie bez powodu wszędzie przedstawiamy się jako "Uniwersytet Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Otwartym w Uniwersytecie Śląskim". Co to dla nas oznacza? Dzięki temu mamy możliwość uczestniczenia od zaplecza w wydarzeniach organizowanych przez Uniwersytet Śląski, mamy możliwość spotykania się z najlepszymi wykładowcami, mamy dostęp do sal lekcyjnych i gimnastycznych, ale mamy również pewne obowiązki a najważniejszym z nich jest stosowanie się do zarządzeń JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Ostatnie z nich jasno i wyraźnie stanowi o tym, że studenci nie wracają do zajęć w kontakcie bezpośrednim (wyjątek stanowią laboratoria) a zajęcia mają się odbywać w formie zdalnej. Wszyscy doskonale wiemy, że Państwo potrzebujecie kontaktu bezpośredniego i to niejednokrotnie jest najważniejsze. Z resztą misja naszego Uniwersytetu jest jedna: przede wszystkim stworzyć Państwu miejsce, do którego będziecie chętnie przychodzić, aby spotkać się z innymi słuchaczami, dzięki czemu nie będziecie samotnie spędzać czasu w domu. Mamy poczucie, że na razie nam się to udaje – w jakim stopniu? Tę ocenę pozostawię Państwu. Proszę mi wierzyć, że my bardzo dobrze rozumiemy Państwa potrzeby, solidaryzujemy się  z nimi, ale to co napisałam na wstępie, nie pozwala nam organizować Państwu zajęć w dotychczasowej formie. Skoro studenci stacjonarni nie chodzą, to Państwo również nie możecie. Jesteście tak samo zobowiązani przestrzegać zarządzeń JM Rektora jak reszta studentów. Poza tym UTW zostało zobowiązane do zawieszenia swoich wykładów jako pierwsza jednostka i pewnie jako ostatni otrzymamy zgodę na powrót. Jesteście Państwo znacznie bardziej narażeni na zakażenie niż studenci stacjonarni. Stąd też zapadła taka decyzja o zajęciach zdalnych, w trosce o Państwa bezpieczeństwo. Proszę mi wierzyć, że my też wolelibyśmy podążać ścieżkami, które są nam znane, ale i my musimy dostosować się do nowej rzeczywistości. W związku z powyższym, w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 odbędą się:

- cotygodniowe wykłady, które będą umieszczane na naszej stronie internetowej w formie filmów,

- wykłady monograficzne, które podobnie jak wykłady cotygodniowe, zostaną dla Państwa udostępnione, poprzez naszą stronę internetową, jako film.

- lektoraty

- indywidualne zajęcia komputerowe.

Pytań jest wiele, odpowiedzi mniej, ale obiecujemy, że z czasem wyrównamy te wartości i wszystko stanie się jasne. Na razie nie jesteśmy w stanie Państwu powiedzieć, w które dni będą odbywały się lektoraty i zajęcia komputerowe. Wykłady zostaną utrzymane w tych samych dniach i godzinach, w jakich odbywały się w tradycyjnej formie. Kolejna kwestia to odpłatność za zajęcia. Tutaj też musimy się jeszcze sekundę wstrzymać, przeliczyć wszystko i damy Państwu odpowiedź, najszybciej jak to będzie możliwe. Postaramy się utrzymać odpłatności na tym samym poziomie co dotychczas.

Kolejnym tematem ważnym i koniecznym do poruszenia są zapisy do UTW. 6 lipca zostały uruchomione zapisy internetowe. Początkowo miały one trwać tylko do końca lipca, ale postanowiliśmy przedłużyć możliwość dołączenia do UTW, do końca września. Jeśli będzie taka konieczność to będą dostępne dłużej. Teraz najważniejsza kwestia: NIE BĘDZIE ZAPISÓW STACJONARNYCH W TAKIEJ FORMIE JAK DOTYCHCZAS. Od 12 marca kasa Uniwersytetu Śląskiego jest zamknięta do odwołania a docelowo zostanie ona całkowicie zlikwidowana. W związku z tym nie mam możliwości przyjmować od Państwa gotówki. Zapisy stacjonarne będą się odbywały na takiej zasadzie, że przed przyjściem do biura, dokonujecie Państwo wpłaty na poczcie, w banku lub poprzez bankowość internetową na nasze konto
(nr konta 38 1050 1214 1000 0024 3019 4841), można go znaleźć na samym dole strony UTW – na niebieskim tle jest napis „kontakt” i tam również jest numer konta) i z potwierdzeniem przelewu przychodzicie Państwo po pieczątkę do legitymacji. Poniżej prezentuje jak powinno wyglądać wypełnione polecenie przelewu (Poczta Polska):

lub przelew internetowy:

Opłata dla słuchaczy zapisanych na ubiegły rok wynosi 64 złote natomiast dla nowych słuchaczy 80 złotych. Zapisy dla nowych słuchaczy będą wyglądać podobnie (również trzeba mieć potwierdzenie przelewu ze sobą), z tym, że po przyjściu do biura będziecie Państwo poproszeni o wypełnienie ankiety osobowej i otrzymacie też zaświadczenie, potwierdzające przynależność do naszego Uniwersytetu. Wtedy też będziecie Państwo mogli zapisać się na lektorat lub komputery. Zapisy te będą od 21 września do 9 października w godzinach funkcjonowania biura tj. od poniedziałku do piątku od 8:00-14:00, Instytut Matematyki, ul. Bankowa 14 pok.351.

Pytacie Państwo również o plan zajęć, jest on w przygotowaniu i od razu po skończeniu prac, zostanie on umieszczony w internecie oraz będzie do obioru w biurze.

Zapytania dotyczą równiez wymiany zaświadczeń na legitymacje. Jak tylko będzie taka możliwość, to od razu zostaniecie Państwo o tym poinformowani, poprzez naszą stronę internetową.

W najbliższym czasie zostaną przygotowane dla Państwa filmy, mające na celu ułatwienie Państwu korzystanie z youtube, facebooka, naszej strony internetowej. Myślę, że pomoże nam to troszkę łatwiej przejść przez ten ciężki, pod kątem zmian, semestr.

W razie dodatkowych pytań służę pomocą od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00 – osobiście w biurze, telefonicznie pod numerem telefonu 725-991-940 lub mailowo: utw.kce@us.edu.pl

Z wyrazami szacunku,

Magdalena Piotrowska.