Pytania o Górny Śląsk : "Co niszczy Górny Śląsk?"

lutego
, Katowice

21 lutego (sobota) // godz. 11.00 // wstęp wolny

Muzeum Śląskie w Katowicach // ul. T. Dobrowolskiego 1 // 40-205 Katowice

Górny Śląsk nie jest dzisiaj postrzegany jako „kraina miodem i mlekiem płynąca” pomimo wiodącej roli tutejszego przemysłu i drugiego miejsca w Polsce w zakresie wytwarzania produktu krajowego brutto. Co kładzie się cieniem na jego współczesnym obrazie? Górnictwo i brak skutecznego sposobu na jego restrukturyzację?  Może zmierzch epoki wielkiego przemysłu, będącego przeszkodą w transformacji regionu, który chciałby być kojarzony od teraz z „czystymi” technologiami?  Globalizacja, problemy demograficzne, a może pogłębiający się i niezrozumiały na zewnątrz spór o śląskią tożsamość?

Naszymi gośćmi będą:

• prof. Zbigniew Kadłubek, filolog klasyczny z Uniwersytetu Śląskiego, ceniony regionalista,
  • red. Jan Dziadul, publicysta tygodnika „Polityka”,
  • Robert Konieczny, czołowy polski architekt,
  • Marta Kudelska, kurator i krytyk sztuki.

Prowadzenie: Marcin Zasada, dziennikarz „Dziennika Zachodniego”.

Wstęp na debatę jest bezpłatny. Zachęcamy do udziału w niej wszystkich zainteresowanych zarówno historią, jak i teraźniejszością oraz przyszłością Górnego Śląska.

------------------------------------------------------------------------

Muzeum Śląskie | Katowice | al. W. Korfantego 3

tel. 32 77 99 300 | marketing@muzeumslaskie.pl

Godziny zwiedzania Muzeum Śląskiego:

poniedziałek: nieczynne
wtorek – piątek: 10.00–17.00