SPiN DAY 2018 - zaproszenie na wykłady otwarte

listopada
Katowice

SPiN DAY 2018 - zaproszenie na wykłady otwarte.

Zapraszamy wszystkich chętnych oraz młodzież szkolną, studentów, doktorantów, nauczycieli i wszystkich pracowników Uniwersytetu Śląskiego na cykl wykładów otwartych, które zostaną wygłoszone przez znakomitych naukowców i popularyzatorów nauki.

Wykłady odbędą się w Auli Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, przy ul. 75 Pułku Piechoty 1A w Chorzowie w dniu 10 listopada 2018.

W dniu 10 listopada przypada Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju -   coroczne święto obchodzone przez państwa ONZ.

W tym samym dniu obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki, a w jego ramach, ogłoszony przez Porozumienie Społeczeństwo i Nauka SPiN, zrzeszające polskie centra i muzea nauki, dzień aktywności naukowej – SpiN Day.

Tegoroczna zbieżność tych dat z datą 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, czyni ten dzień szczególnym i nasuwa wyjątkową okazję do refleksji i zapoznania się z osiągnięciami polskiej nauki. Uniwersytet Śląski, będąc członkiem Porozumienia SPiN, włącza się w organizację wydarzeń naukowych organizowanych w tym dniu w Polsce i na świecie. Patronat nad obchodami Dnia Nauki w Uniwersytecie Śląskim objął Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii prof.zw. dr hab. Karol Kołodziej oraz Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Katowicki.

PROGRAM

10.00 – 10.05    Otwarcie obchodów - wystąpienie Dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii prof.zw. dr hab. Karola Kołodzieja

10.05 -10.40      Synchrotron SOLARIS - polskie super światło dla nauki.

Prof. dr hab. Marek Stankiewicz  – Dyrektor Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, Uniwersytet Jagielloński

10.55 -11.30     Podstawowa teoria mikroświata – jej rozwój i polskie ślady.

prof. zw. dr hab. Marek Zrałek - Kierownik stacji Naukowej PAU w Katowicach, Uniwersytet Śląski

11.45 -12.20     Agenci Jej Królewskiej Mości.

prof. zw. dr hab. Maciej Sablik, Kierownik Zakładu Równań Funkcyjnych, Dyrektor Instytutu Matematyki Uniwersytet Śląski

12.35 -13.10    Kłopotów od metra.

redaktor Wiktor Niedzicki – Popularyzator nauki - autor wielu popularnonaukowych programów TV – Laboratorium, Fizykam w kuchni i innych

13.25 -14.00    Robotyka w medycynie. Od skalpela do telemedycyny.

mgr inż. Łukasz Mucha - Pracownia Biocybernetyki, Instytut Protez Serca - Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religii

WYKŁADY SĄ OTWARTE I BEZPŁATNE

grupy szkolne prosimy
o wcześniejsze zgłoszenia i rezerwację miejsc pod numerem tel. 32 349 39 27.

pt., 2018-11-09 09:09 — śmigielska