SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE na temat dodatkowych wykładów i warsztatów

 3 stycznia 2024
-
 5 stycznia 2024
Dotyczy UTW:
Katowice

3.01.2024 - Wykład "Czy zimno leczy?” - wykład 16:00 – 16:45
Wydział Humanistyczny, ul. Uniwersytecka 4, Katowice, sala B1.1

Wykład poprowadzi prof. dr hab. Armand Cholewka - pracownik Instytutu Inżynierii Biomedycznej, Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego.
Ukończył studia na kierunku fizyka o specjalności fizyka medyczna i został fizykiem medycznym, który od dwudziestu lat prowadzi badania naukowe wykorzystując najnowsze technologie stosowane w medycynie, najnowocześniejsze metody obrazowe w diagnostyce medycznej oraz poznaje najnowocześniejsze techniki terapeutyczne.

Opis wykładu: Współczesna medycyna fizykalna to wykorzystanie różnych czynników fizykalnych na organizm człowieka w celu uruchomienia i wykorzystania odpowiedzi na zastosowany czynnik. Jedną z możliwości jest krioterapia czyli wykorzystanie ekstremalnie niskich temperatur na cały organizm znajdujący się w specjalnie do tego celu skonstruowanych komorach kriogenicznych. Na wykładzie słuchacze dowiedzą się jak niską temperaturę stosuje się w celach leczniczych, stymulujących oraz niszczących oraz dlaczego schłodzenie ciała to dobra sprawa dla naszego zdrowia.

Osoby, które się zapisały wczęsniej, znajdują sie na liście uczestników.
Jest jeszcze możlwiośc zapisania się TUTAJ


4.01.2024 - Warsztaty psychologiczne – „Alboś zimny alboś gorący? Zmierz swoją temperaturę w oparciu o termometr postaw wobec filmów Harry Potter i Władca Pierścieni." - warsztat 15:30 – 17:00
Wydział Humanistyczny, ul. Uniwersytecka 4, Katowice, sala B0.22/21

Spotkanie z dr hab. Katarzyną Ślebarską prof. UŚ, Dyrektorką Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, mgr Franciszkiem Stefankiem doktorantem oraz Angeliką Kotalą studentką V roku Psychologii.

Opis warsztatów: Postawa to stosunek człowieka do rzeczy, ludzi czy zjawisk, który oddziałuje na jego myśli i zachowanie. Można stwierdzić, że stanowi zmagazynowaną ocenę – dobrą lub złą – zjawisk i ludzi. Zapraszamy na warsztaty, w ramach których podzielimy się psychologiczną wiedzą nt. postaw ludzkich, którą odniesiemy do konkretnych przykładów z filmów Harry Potter i Władca Pierścieni. Zmierzymy własną temperaturę postaw, a także wspólnie przyjrzymy się możliwym zjawiskom i procesom oddziałującym na jej poziom.  

WYMAGANA REJESTRACJA - KLIKNIJ TUTAJ


5.01.2024 - Wykład "Zima w medycynie czyli zimno, zimniej, leczymy" - wykład 11:00 – 11:45
Wydział Humanistyczny, ul. Uniwersytecka 4, Katowice, sala B1.1

Wykład poprowadzą:
dr hab. n. med. Mariola Szulik – specjalistka kardiologii, chorób wewnętrznych i echokardiografii, lekarz pogotowia w zespole S, na co dzień związana z I Oddziałem Kardiologii i Angiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz z Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej. Kocha medycynę, kocha przestrzeń, najlepiej wypoczywa na wodzie.
dr n.med. Krystyna Bochenek-Klimczyk – kardiolog i kardiochirurg zawodowo związana z Oddziałem Kardiologii Wojewódzkiego szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju. Dodatkowo zainteresowana propagowaniem wiedzy na temat zapobiegania chorobom układu krążenia. Współredaguje stronę dla pacjentów www.jaimojeserce.eu. Czas wolny spędza z aparatem fotograficznym lub z książką.

Opis wykładu: Zabierzemy Was w podróż w zimne rejony leczenia, w niepowtarzalny rejs na Arktykę i Antarktydę medycyny. Uwaga - nie musicie zabierać kurtek puchowych, czapek czy szalików. Popłyniemy kanałami TRP, pobawimy się w „ciepło-zimno”, będziemy zastanawiać się czy schładzać, stymulować, wzmacniać, chronić. Nie odmrozicie uszu na mrozie :) ale….o odmrożeniach także porozmawiamy. 

WYMAGANA REJESTRACJA - KLIKNIJ TUTAJ


5.01.2024 - Wykład "Życie w niskich temperaturach" - wykład 12:00 – 12:45 
Wydział Humanistyczny, ul. Uniwersytecka 4, Katowice, sala B1.1

Wykład poprowadzi dr Jacek Francikowski adiunkt w Instytucie Biologii Biotechnologii i Ochrony Środowiska Wydziału Nauk Przyrodniczych. W pracy badawczej zajmuje się biochemią, rozwojem, fizjologią i zachowaniem owadów (chrząszczy i świerszczy) 

Opis wykładu: Życie zasiedla prawie każde znane nam miejsce na Ziemi, jednak funkcjonowanie w środowiskach charakteryzujących się ekstremalnymi parametrami (np. bardzo niska lub wysoka temperatura, pH, ciśnienie) wymaga od organizmów ekstremalnych rozwiązań. Warto poznać i zrozumieć adaptacje jakie znajdujemy u zwierząt ze środowisk niskotemperaturowych, gdyż pokazują one możliwości życia i coraz częściej znajdują one również zastosowanie w rozwijanych przez nas technologiach. 

WYMAGANA REJESTRACJA - KLIKNIJ TUTAJ


5.01.2024 - Wykład Przypadek „Człowieka lodu”, czyli jak zimno wpływa na ślady kryminalistyczne - wykład 13:00 – 13:45 
Wydział Humanistyczny, ul. Uniwersytecka 4, Katowice, sala B1.1

Wykład poprowadzi dr Joanna Stojer-Polańska kryminalistyk, doktor nauk prawnych, popularyzatorka nauki. Autorka książek dla dzieci o zwierzętach na służbie, redaktor serii książek poświęconej przypadkom kryminalnym. Współorganizatorka cyklu konferencji dotyczących ciemnej liczby przestępstw na Uniwersytecie SWPS w Katowicach 

Opis wykładu: Lód utrwalił ślady zabójstwa dokonanego ponad 5 tysięcy lat temu. Oetzi, tzw. Człowiek Lodu, zginął od rany zadanej strzałą, a jego ciało przysypał śnieg. Współczesne badania pozwoliły na zbadanie okoliczności jego śmierci. Niska temperatura, w tym przypadku przebywanie ciała w lodzie, pozwala utrwalić niektóre ślady kryminalistyczne i o tym opowiem podczas zajęć. 

WYMAGANA REJESTRACJA - KLIKNIJ TUTAJ


5.01.2024 - Wykład Ciepło ciepło, czyli rzecz o tym, jak zimno pozwala rozwiązać zagadki kryminalne - wykład 16:00 – 16:45
Wydział Humanistyczny, ul. Uniwersytecka 4, Katowice, sala B1.1

Wykład poprowadzi dr Joanna Stojer-Polańska kryminalistyk, doktor nauk prawnych, popularyzatorka nauki. Autorka książek dla dzieci o zwierzętach na służbie, redaktor serii książek poświęconej przypadkom kryminalnym. Współorganizatorka cyklu konferencji dotyczących ciemnej liczby przestępstw na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. 

Opis wykładu: Niska temperatura pozwala zachować niektóre ślady kryminalistyczne. Ślady na śniegu są widoczne i trwałe, o ile temperatura pozostaje ujemna. Ślady zapachowe ludzi żywych są łatwiejsze do zlokalizowania dla psów poszukiwawczych, kiedy jest chłodniej. Kiedy jednak jest mróz, poszukiwania z kilku powodów są trudniejsze dla psiego nosa. Za to przy różnicach temperatur można wykorzystać badania termowizyjne. Wykład poświęcony będzie oddziaływaniu zimna na ślady kryminalistyczne – utrwalone przez zimno ślady przemieszczania się, na zapach poszukiwanego człowieka i na zachowanie śladów biologicznych.

Osoby, które się zapisały wczęsniej, znajdują sie na liście uczestników.
Jest jeszcze możlwiośc zapisania się TUTAJ

wt., 2024-01-02 22:14 — Piotrowska