V Konwentykiel „Blaski i cienie wielkich arystokratów - Hochbergowie”

12
grudnia 
2018
Dotyczy UTW:
Katowice

V Konwentykiel „Blaski i cienie wielkich arystokratów - Hochbergowie”

Konwentykiel „Blaski i cienie wielkich arystokratów – Hochbergowie” – to promowanie śląskiej historii w atrakcyjnej dla widza formie. Widowisko odbędzie się w Bibliotece Śląskiej 12.12.2018 r. o godzinie 17.00. W trakcie spotkania odbędzie się promocja albumu „Hobergowie – Hohbergowie – Hochbergowie, trzy nazwiska – jeden ród”, autorstwa Arkadiusza Kuzio-Podruckiego. Spotkanie uświetni występ maestro Klaudiusza Jani. W wielkim finale zobaczymy współczesne wcielenie najpiękniejszej księżniczki XIX w. Daisy von Pless.

Partnerami wydarzenia są: Miasto Katowice i Biblioteka Śląska.

W trakcie V Konwentyklu usłyszeć będzie można o tym jak panowie na Pszczynie, będący też właścicielami sporej części Katowic, zbudowali wielką fortunę. Opowiemy o Daisy, tej angielskiej, arystokratycznej stokrotce, która swoim pięknem, klasą i cnotą opromieniała śląską ziemię. Nie zabraknie wspomnień dotyczących tego jak książęta celebrowali Boże Narodzenie, jak się bawili
i jakie sporty uprawiali.

Stowarzyszenie Wrazidlok budujące Szlak Magnatów Przemysłowych – w ostatnich 12 miesiącach zorganizowało: IV konwentykle i IV rajzy. Widowiska odbyły się w pałacach w Nakle
i Świerklańcu, w Muzeum Powstań Śląskich i w kościele Zbawiciela w Tarnowskich Górach.
Za każdym razem konwentykle promowały historię Śląska w przystępnej i atrakcyjnej formie:  pokazy mody, koncerty, fotołowy towarzyszyły wykładom naukowym. Rajzy to pokazywanie wspaniałości śląskich miast, dotychczas zaprezentowano atrakcje Bytomia i Chorzowa.

 Arkadiusz Kuzio-Podrucki – dr nauk humanistycznych, historyk, publicysta. Jako historyk zajmuje się badaniem dziejów śląskiej szlachty i arystokracji oraz ich związków z europejskimi rodami. Od lat współpracuje z regionalnymi wydawnictwami („Rococo” z Radzionkowa, Oficyna „Monos” z Tarnowskich Gór – wydawca m.in. „Kroniki Bytomskiej”, „Kroniki Katowickiej”, „Kroniki Chorzowskiej”, „Montes Tarnovicensis”), prasą („Dziennik Zachodni”, „Gazeta Wyborcza. Gazeta w Katowicach”, tygodnik „Gwarek”, miesięcznik „Śląsk”, miesięcznik „Nasza Historia. Dziennik Zachodni”), radiem (rozgłośnia w Opolu „Pro Fm”, Polskie Radio Katowice) i telewizją (TVP O/Katowice). Jest autorem licznych artykułów, odczytów, wykładów o dziejach regionu. Był członkiem Rady Programowej, realizowanego przez starostwo powiatowe w Tarnowskich Górach a następnie Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”.

Klaudiusz Jania – kompozytor, aranżer, pianista, organista, trębacz i dyrygent. Ma na swoim koncie kilkanaście płyt, oraz współpracę z wieloma instytucjami kultury w Polsce, koncertował w kraju i za granicą. Obecnie jest dyrygentem Koncertowej Orkiestry Dętej „Power of Winds”.

 Łukasz Zimnoch – doktor nauk politycznych, prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK, organizator wydarzeń promujących Śląsk i bogactwo jego kultury. Twórca Szlaku Magnatów Przemysłowych.

 Informacji udziela Łukasz Zimnoch, tel. 508 006 292

 12 grudnia 2018 r., godz. 17.00,  Biblioteka Śląska, sala Parnassos, plac Rady Europy 1, Katowice. Wstęp wolny! Zapraszamy!

 

pon., 2018-12-10 09:02 — Piotrowska