Zaproszenie do Muzeum Śląskiego na spotkanie z autorami monografii „Zamki i pałace Śląska

kwietnia
Katowice,

Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach

serdecznie zaprasza na spotkanie z autorami monografii „Zamki i pałace Śląska. Dziedzictwo – tożsamość – arystokracja”

Refleksje wokół arystokratycznej architektury rezydencjonalnej
na Śląsku

28.04.2015 r. / godz. 17.00 / Biblioteka Muzeum Śląskiego w Katowicach /
ul. T. Dobrowolskiego 1

Gościem spotkania będzie dr hab. Irma Kozina, specjalistka w zakresie badań nad architekturą rezydencjonalną na Śląsku, oraz dr hab. Barbara Szczypka-Gwiazda, kierownik Zakładu Historii Sztuki UŚ, współredaktorka monografii, a także Jarosław Racięski i dr Małgorzata Kaganiec z Działu Historii Muzeum Śląskiego.

Moderatorem dyskusji będzie mgr Paweł Ziegler, absolwent historii sztuki, współredaktor monografii.

Uwaga!

Pierwsi uczestnicy spotkania otrzymają bezpłatnie egzemplarz niskonakładowej publikacji, która jest dostępna wyłącznie w bibliotekach publicznych i akademickich.

-------------------------------------------------------------

Monografia Zamki i pałace Śląska. Dziedzictwo – tożsamość – arystokracja jest wydawniczym projektem zrealizowanym przez Stowarzyszenie Campania Teatralna GENESIS oraz Zakład Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także działające w tymże Zakładzie Studenckie Koło Naukowe Historyków Sztuki. Refleksji naukowej w tym tomie zostały poddane zagadnienia związane z architekturą rezydencjonalną z terenów Śląska, głównie XIX-wieczną. Książka ma charakter interdyscyplinarny, obejmuje również rozważania o funkcjonowaniu tego dziedzictwa w XX wieku – stąd teksty w niej zawarte dotyczą też socrealistycznej recepcji toposu pałacowego (Pałac Młodzieży w Katowicach) czy popkulturowego przekształcenia mitu arystokratycznego. Monografia jest tomem zbiorowym – łączy pokolenia historyków sztuki, a także badaczy różnych dziedzin teoretycznych (np. kulturoznawców) i praktycznych (projektantów). Stanowi ciekawy głos w debacie o śląskim dziedzictwie arystokratycznym, która ciągle jeszcze wymaga uzupełnień i rozwoju.

Stowarzyszenie Campania Teatralna GENESIS

Muzeum Śląskie w Katowicach

Studenckie Koło Naukowe Historyków Sztuki UŚ

Publikacja została wydana dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach