Co warto wiedzieć o Śląsku
CZYM ŚLĄSK POCHWALIĆ SIĘ POWINIEN?
18.11.2011
Piekary Śląskie
Sercem Piekar jest Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej. Już w 1303 roku istniał w Piekarach romański kościół św. Bartłomieja, w którym znajdował się obraz Maryi. Przedstawia on Matkę Bożą trzymającą na lewej ręce Dzieciątko Jezus, a w prawej dzierżącą jabłko.
W XVII w. po przeniesieniu obrazu do głównego ołtarza wizerunek zasłynął w okolicy jako cudowny. W 1702 roku obraz przewieziony został do Opola, a w Piekarach znajduje się kopia wizerunku. W I poł. XIX w. wobec rozwijającego się kultu maryjnego, a także coraz liczniejszych rzesz pielgrzymów, proboszcz Alojzy Ficek podjął decyzję o wybudowaniu nowego kościoła murowanego, który w 1962 roku otrzymał status bazyliki mniejszej. Jeszcze w okresie międzywojennym zaczęto organizować słynne do dziś pielgrzymki stanowe, a zwłaszcza panien i mężczyzn. W tych ostatnich często brał udział Karol Wojtyła Już jako papież Jan Paweł II nadał Piekarskiej Pani tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej oraz ofiarował jej złoty różaniec.
Tarnowskie Góry
W 1526 roku gród otrzymał prawa miejskie i rozwijało się bardzo szybko. W ciągu wieków odwiedzali je znakomici goście, np. Jan III Sobieski z królową Marysieńka, August II Mocny, król szwedzki Karol XII, car Aleksander I, Johann Wolfgang Goethe, Józef Wybicki, Julian Ursyn Niemcewicz, Robert Koch i inni.
Na rynku znajduje się historyczna winiarnia Jana Sedlaczka w której gościł Jan III Sobieski, a obecnie mieści się teraz muzeum.
Neorenesansowy ratusz zbudowany w latach 1896 – 98. Elewację budynku zdobią herby Donnesmarcków, Jerzego Hohenzollerna, królestwa pruskiego, cesarstwa niemieckiego, prowincji śląskiej oraz herb miejski nadany grodowi w 1562 r.
Obok ratusza w domu burmistrza Cochlera mieści się najstarsza w mieście apteka Pod Aniołem. W rynku wznosi się kościół ewangelicko-augsburski z 1780 roku.
Radzionków.
Muzeum Chleba utworzone przez Piotra Mankiewicza zostało otwarte dla zwiedzających w 2000 roku. W tej nietypowej placówce muzealnej /jest to jedyne muzeum o tematyce ciastkarskiej i piekarskiej w Europie Wschodniej/ zgromadzono maszyny i narzędzia do wyrobu ciasta, dokumenty z XIX wieku, pocztówki, wyposażenie wnętrz, a także archiwalne dokumenty z XVI i XVII wieku.
Podczas zwiedzania wyswietlany jest film dotyczący historii, kultury i tradycji związanych z chlebami.
Jednym z głównych celów właściciela placówki jest uczenie kolejnych pokoleń szacunku do chleba oraz przekazywania im polskich tradycji z nim związanych.
Oprócz przedmiotów i narzędzi związanych z produkcją chleba podziwiamy świetnie odtworzoną dawną klasę szkolną, gdzie można nawet próbować pisania rysikiem po tabliczce.
- Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać