wycieczka-Będzin-Sosnowiec

U SĄSIADÓW ZA RZEKĄ.

29.11.2011

Będzin.

Zamek.

Pierwszy warowny gród w tych okolicach powstał już w IX wieku., by chronić osadę targową na lewym brzegu Czarnej Przemszy. W latach 20. XIV wieku Kazimierz Wielki rozkazał wybudować kamienną warownię. Od tego czasu historia miasta wiąże się z zamkiem królewskim. W 1358 roku u stóp zamku założono miasto o charakterze militarnym, w którym stacjonowała część królewskiego wojska. 

Do ważnych dat w historii zamku należy rok 1587, kiedy to arcyksiążę Maksymilian Habsburg, ciągnąc wraz ze swoją armią do Krakowa, by zająć polski tron,został ostrzelany z będzińskiej twierdzy, a cztery miesiące później osadzony w niej jako jeniec wojenny. W 1616 r. twierdza ucierpiała w pożarze, a zniszczeń dopełnili Szwedzi w 1655 r.

W zamku znajduje się Muzeum Zagłębia. Ciekawymi eksponatami są muszkiety, armatki, karabiny skałkowe, strzelby sportowe i myśliwskie. Najstarszym obiektem w dziale militariów jest wczesnośredniowieczny miecz polski znaleziony na cmentarzysku w Grodźcu. Wśród uzbrojenia ochronnego zobaczyć można hełmy, tarcze, zbroje i kolczugi.   

Pałac Mieroszewskich na Gzichowie.

Barokowo – klasycystyczny pałac na Gzichowie wzniesiony przez Kazimierza Mieroszewskiego około 1702 – 18 roku. Był siedzibą rodu do lat 30. XIX wieku, kiedy tp przeszedł w ręce rodu Siemieńskich, następnie Mycielskich, a wiele lat później przejął go Chrystian Gustaw von Kramsty – bogaty śląski przemysłowiec. Od lat 90. ZIX w. obiekt stanowił własność różnych instytucji publicznych.        

W 1982 roku otwarto w pałacu filię Muzeum Zagłębia, gdzie umieszczono kilka wystaw stałych archeologiczno – historycznych. Na piętrze zgromadzono liczne sprzęty domowe – meble, porcelanę, obrazy.     

Sosnowiec.

Katedra.

W 1893 r. ksiądz Dominik Roch Milbert przystąpił do budowy kościoła według projektu Karola Kozłowskiego. Po pięciu latach wspaniała świątynia była gotowa i parafia przyjęła wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia zbudowana na planie krzyża łacińskiego z transeptem i prostokątnym prezbiterium zamkniętym półkoliście.

Polichromia w kościele jest największą realizacją Włodzimierza Tetmajera w zakresie malarstwa monumentalnego. Do malowania przystapił w 1904 r. Do pomocy wziął Henryka Uziembłę. Artysta zaprojektował i wykonał polichromię w całej świątyni, doskonale harmonizując z architekturą. Polichromia składa się z 14 scen tematycznych związanych z historią Polski i Kościoła, sceny o treści historyczno – religijnej uzupełniają wizerunki 22 świętych w całej postaci oraz 40 popiersi.   

Pałac Schonów.

Neobarokowy pałac sosnowieckich przemysłowców z 1903 r. Budynek został zbudowany na planie czworoboku, z narożnymi basztami i mansardowym dachem. Elewację ozdabia sztukateria z motywami liści i owoców dębu, a na fasadzie można dostrzec twarze ludzkie.      

W pałacu jest filia muzeum, gdzie można zobaczyć kolekcję szkła współczesnego oraz meble i sprzęt domowy z lat 60. XX wieku.

Cerkiew św.św. Wiary, Nadziei i Luby.

Kamień węgielny pod budowę świątyni został położony 15 sierpnia 1888 r. a rok później była już ukończona. Świątynię zbudowano na planie krzyża równoramiennego. Jej centralną część przykrywa kopuła niewidoczna z zewnątrz ze względu na cebulasty hełm, którym jest zakończona. Wnętrze cerkwi utrzymane w stylu klasycystycznym. Drewniany ikonostas autorstwa Liebiediewa z Moskwy, ufundowany przez braci Schon.