IV Olimpiada UTW w Łazach

W sportowych zmaganiach olimpijskich w dniu 19 maja 2012 r. w Łazach koło Zawiercia, brało udział 23 drużyny reprezentujące UTW z różnych miast południowej Polski. Uczestnicy w/wym. UTW rywalizowali z sobą w zawodach pływackich, lekkoatletycznych, kajakowych, strzeleckich, w tenisie stołowym, tenisie ziemnym, w wyścigu rowerowym, turnieju brydżowym, w szachach oraz w turnieju  Władz UTW. Wyniki punktowe uzyskane w czasie zawodów dotychczas nie zostały ogłoszone przez Organizatorów stąd sprawozdanie ma charakter ogólny i skrótowy.

Drużyna naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Katowicach, zdobyła razem 4 medale, w tym 1 srebrny i 3 brązowe.

Srebrny medal wywalczyła:

Ewa ODOJ    w pływaniu na dystansie 50 m stylem dowolnym w grupie młodszej

Brązowe medale wywalczyli:

1. Jagoda Chacia w biegu na 60 m, w grupie młodszej
  2. Alicja Cywińska  w pływaniu na dystansie 50 m stylem klasycznym
  3. Kazimierz Kubas w pływaniu na dystansie 50 m stylem klasycznym

Drużynowo nasz UTW zdobył 8 miejsce na 23 ekipy startujące i jest to wynik lepszy od wyniku ubiegłorocznego. Nadto na Olimpiadzie wystąpił Zespół Taneczny Naszego UTW.

Drużynowo medale olimpijskie zdobyły i na podium zespołowym stanęły ;

1. UTW z Gliwic
  2. UTW ze Zgierza.
  3. UTW z Zawiercia

Organizacja imprezy była wzorowa i godna naśladowania. Pogoda wymarzona. Wszystkie drużyny wystąpiły w kolorowych koszulkach. Organizatorzy imprezy starali się aby klimat i otoczka zawodów przypominała prawdziwe zmagania olimpijskie. Była więc sztafeta, niosąca ogień olimpijski, był znicz olimpijski i nimfy – dziewczęta z wiankami laurowymi na skroniach. Znicz olimpijski zapalił prawdziwy olimpijczyk, Pan Józef Zapędzki, a to dwukrotny polski złoty medalista olimpijski w strzelaniu w roku 1968 i 1972 R. Olimpiada została oficjalnie otworzona przez Prezydenta Miasta Łazy i możliwa była rywalizacja zawodników w poszczególnych dyscyplinach sportowych a także prezentacja zespołów tanecznych. Jednym słowem było SUPER.

Nasz UTW - jako nastraszy z Uniwersytetów Trzeciego Wieku biorących udział w Olimpiadzie - otrzymał  puchar z rąk ratownika górskiego, posła na Sejm VI i VII kadencji - Piotra van den Coghena.

Dziękujemy Pani dr Helenie Hrapkiewicz, - Kierownikowi Naszego UTW w Katowicach za olimpijskie przeżycia i deklarujemy, że w przyszłym roku osiągniemy jeszcze lepsze wyniki.

Opracował: Franciszek Bara.