Informacje dodatkowe - Recital fortepianowy Svetlana Gololobova

Informacje dodatkowe:

International Cochran Piano Competition dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii otwiera przed szczególnie utalentowanymi pianistami z całego świata możliwość budowania kariery artystycznej. Unikalna filozofia konkursu redefiniuje proporcję między elementami rywalizacji i artystycznego rozwoju. Zastosowanie innowacyjnej metodologii w procesie oceny uczestników pozwala jurorom na wyłonienie dojrzałych i wrażliwych talentów muzycznych, bez względu na ich wiek i pochodzenie.

Uosobieniem wartości stanowiących fundament filozofii konkursu jest australijski kompozytor i matematyk Julian Cochran. Kompozytor będzie gościł w Polsce oraz na Ukrainie podczas trasy koncertowej Svetlany Gololobovej i poprowadzi warsztaty improwizacji fortepianowej w Kijowie w dniu 19 października br. Ich celem jest wprowadzenie słuchaczy w proces improwizowania oraz kreowania nowej kompozycji – przybliżając sposoby komponowania nowego utworu w oparciu o pomysł, którym jest dany temat muzyczny.

Julian Cochran tworzy w duchu tradycji pianistycznych Liszta, Bałakiriewa, Ravela i Prokofiewa. Bogaty dźwięk fortepianu funkcjonuje w jego twórczości jako metafora orkiestry. Tradycja klasyczna – język harmoniczny, polifonia i formy strukturalne – stanowi ramy, z których wypływa i rozwija się jego język muzyczny. Innym źródłem inspiracji kompozytora jest estetyka taneczna przenikająca m.in takie utwory Cochrana, jak: II i III Sonata fortepianowa oraz symfonia „Symphonic Tale”. Jego utwory wykonywano w najsłynniejszych salach koncertowych świata, m.in. Konzerthaus Berlin, amsterdamskiej Concertgebouw, Filharmonii Petersburskiej oraz Carnegie Hall w Nowym Jorku (Mazurki w interpretacji Gila Sullivana). Wykonawcy dzieł Cochrana podkreślają wyjątkową logikę i spójność jego twórczości, jednocześnie umożliwiającą artyście swobodę wypowiedzi artystycznej.